Ortaylı: Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var

Ünlü tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'deki sığınmacıları hedef alan ırkçı yaklaşımlar ve oluşturulmaya çalışılan nefret iklimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
  • 12.05.2022, 12:20:15
  • Güncelleme: 1 hafta önce

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı A Haber'de Melih Altınok'un moderatörlüğündeki Sebep Sonuç programına katıldı.

Türkiye'deki sığınmacıları hedef alan ırkçı yaklaşımlar ve oluşturulmaya çalışılan nefret iklimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul'un tarihini anlatan Prof. Dr. İlber Ortaylı, mülteci konusuna da değindi.

 “DOĞUM ORANLARI DÜŞTÜ”

Ortaylı, sığınmacılar ile ilgili süreci tarihsel boyutu ile değerlendirdi. Türkiye'de 1970'lere oranla doğum oranlarının düştüğünü söyledi.

Ortaylı, modern toplumlarda doğum oranlarının düşmesinin zaten kaçınılmaz olduğuna da dikkat çekti. Ortaylı, "1970'lerde Türkiye'nin nüfus doğum oranı binde 25'lerdeydi, bugün binde 18'lere düştü. Doğu vilayetlerinde biraz fazladır. Ama hiç ona da kimse güvenip de bunlar siyaset yapıyor demesin. Azalacak çünkü böyle gitmez. Modern toplumlarda bağımlılık yaşı yüksektir. Eğitim ister, para ister vs... Buralarda doğum düşer. Ama Suriye'de falan böyle değildir. Aynı kalıbı burada da devam ettiriyor. Büyük felaketlerde, sıkıntılarda insanlar tuhaf bir defans mekanizmasına geçerek doğuruyorlar. Harpten sonra çok doğum oldu." dedi.

"NEREYE ATIYORSUN, NASIL ATACAKSIN? BU TEZ SAKATTIR"

"Şurası çok açıktır. Başımızda bir mülteci sorunu var." diyen Ortaylı, 'Hemen hepsini atalım' şeklindeki yaklaşımın ise temelinden sakat olduğunu ifade etti.

Ortaylı, sığınmacı tartışmaları üzerinden düşüncelerini şu şekilde aktardı:

Bunları atalım, nereye atıyorsun? Nasıl atacaksın? 'Hepsini atalım' diyor, tezinde bir sakatlık var. Atalım dediğin sokaktaki adam. 'Hepsini atalım kardeş' diyor hanımefendi. Senin atalım dediğin adamın içinde Uygur var, Türkmen var, Kırgız var, Afgan var, Afgan dediğin de hepsi öyle peştun değil, Türkmen olanlar var, İran'dan, Suriye'den, Irak'tan kaçan Türkmen var. 'Sen bütün zerzevatı atalım' diyorsun. 'Hepsi zerzevatçı dükkanından çıktı' diyor. Bugünün zerzevatçı dükkanını göz önüne alırsan, arada sadece yeşillik değil arada peynir de var, zeytin de var. Hepsini atalım, öyle olmaz. Bilgi toplayacaksın.

"BU GİBİ ŞIMARIKLIKLARA VE BİLMEDEN KONUŞMALARA ŞİDDETLE KARŞIYIM"

"Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı var" diyen Ortaylı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaşlanıyoruz. Dua etmeliyiz ki bünyemiz bu yaşlılığı kaldırmaya müsait. Bize kan verecek, destek verecek unsurlar var. Nasıl İsrail'i Yahudilik besliyorsa bir yerde, nasıl ABD göç ülkesi vasfını koruyorsa şüpheli ama bizi de kültürel azınlıklarımız koruyacak, çok açık. Ve biz bu asrın ortalarına kadar kendi demografimiz itibariyle genç ülke olacağı, sonradan da ihtiyarlaşmayacağız onların sayesinde. Bu önemli. Hele Afganları istemeyiz falan. Kim toplayacak senin meyvelerini, koyunlarına kuzularına danalarına kim bakacak, bir insan bir şeyi bilir de konuşur. Bir köylere gidip bakın, bakalım köylüler sizin gibi mi düşünüyor adamlar hakkında. Bu gibi şımarıklıkların veya bilmeden konuşmalara şiddetle karşıyım. Ve bunlarla politika yapılmaz"