Melih Gökçek'ten 'jelibon' gafı

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, katıldığı bir televizyon programında sosyal medyada ciddiyetten uzak bir paylaşımı gerçek sanıp paylaşarak büyük bir pot kırdı.
  • 29.06.2022, 04:19:15
  • Güncelleme: 7 ay önce

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Masası TV'de Fatih Atik'in sunduğu programa katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana'da petrol bulunduğuna dair sözlerini değerlendiren Gökçek, "Araştırmış bulmuş ve kapatmışlar. Buralarda petrol olduğu ortaya çıkıyor. Bugüne kadar bunları araştırtmamışlar bile. Şimdi hepsini teker teker buluyor. Sadece Adana’da bulduğu 1 milyar. Adana’da yeni bir şey daha bulmuşlar. Bugün gazetede okudum. Ne anlama geldiğini de bilmiyorum. İtiraf edeyim. Araştıracağım ki bileyim. Onun adı var. Çocuklar yer ya. Jelibon. Jelibon bulunmuş. Ne demek jelibon bilmiyorum. Yeraltında 6 milyar dolarlık jelibon bulunmuş. Bu ne anlama gelmiyor bilmiyorum. Bugünkü medyaya baktım" dedi.

Sunucu Fatih Atik'in "Fake (sahte) falan olmasın başkanım" sorusuna ise Gökçek, "Hayır fake değil. Resmî şey. Arka arkaya bulunuyor" cevabını verdi.

Sosyal medyada jelibon paylaşımını yapan kişinin ise Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu olduğu ortaya çıktı.

Muratoğlu yaptığı paylaşımda, "Adana’da bulunan petrolden sonra, Adıyaman’da arama çalışması yapılan iki kuyuda 6 milyar dolarlık Jelibon rezervlerine rastlandı..." ifadelerine yer verdi.

DAHA DİKKATLİ OLMAM GEREKİYOR

Melih Gökçek, programın videosunun sosyal medyada binlerce kez izlenmesi ve Twitter'da gündemin en çok konuşulan maddesi olması üzerine konuyla ilgili açıklama yaptı.

Gökçek, "Ankara Masası'nda bir arkadaşımın gönderdiği haber üzerine bugün Eskişehir'de yeraltında bulunan 'nadir toprak elementi' üzerine konuşurken 'İçinde jelibon olan bir maddeymiş, ne olduğunu bilmiyorum' diye bir konuşma yaptım. Ne kadar solcu varsa aklınca alaya başlamış. Açıkça ne olduğunu bilmiyorum dememe rağmen mal bulmuş mağribi gibi saldırmaya başlamışlar. Demek ki trollenebiliyorum. Demek ki bundan sonra daha dikkatli olmamız lazım" dedi.

  • Kaynak: ÖZEL