İslam düşmanlığı polis şiddetiyle birleşti

Hindistan’da halk Hz. Muhammed ve İslam’a edilen hakaretler nedeniyle sokağa indi. Ülkenin dört bir yanındaki eylemlere sert müdahalede bulunan polis, sivil halka yönelik şiddetin dozunu artırdı.
  • 13.06.2022, 09:00:18
  • Güncelleme: 7 ay önce

Dünyanın en büyük üçüncü Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Hindistan’da İslam düşmanlığı toplumsal histeri halini aldı.

Başbakan Narenda Modi hükümetinin Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarını görmezden gelmesi tepkiye neden oldu.

İktidar partisi üyelerinin Hz. Muhammed ve İslam’a hakaretleri nedeniyle halk sokaklara dökülürken, Müslümanlara yönelik nefret, taciz ve soykırım tehditleri arttı.

ŞİDDET, İŞKENCE, CİNAYET

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, şimdiye dek Hz. Muhammed'e hakareti protesto eden sivil halka açılan ateş sonucu birçok kişi hayatını kaybetti.

Protestolara katılan Müslümanlar güvenlik güçleri tarafından şiddetli bir şekilde darp ediliyor.

Öte yandan, polis tarafından gözaltına alınan protestocular da karakollarda ağır bir biçimde şiddet ve işkenceye maruz kalıyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, gözaltına alınan bazı Müslüman protestoculara yönelik işkence anları yer alıyor:

HİNT YÖNETİMİ İSRAİL’İN İZİNDE

Başta Uttar Pradeş olmak üzere bazı eyaletlerde ise, protestolara katılan Müslümanların ev ve iş yerleri Hindistan yönetimi tarafından çeşitli bahanelerle yıkılıyor.

Protestolara katılan Müslümanların evlerinin yıkılması akıllara, İsrail'in Filistinli Müslümanlara yönelik muamelelerini getirdi.

İsrail de Filistin'de işgal altında tuttuğu topraklarda çeşitli bahaneler ileri sürerek Müslümanlara ait evleri yıkmaya devam ediyor. Hindistan'ın Müslümanların evlerini yıkması, "Hint yönetimi İsrail'in izinde" yorumlarına sebebiyet veriyor.

HZ. MUHAMMED’E HAKARET

Hindistan'da iktidar partisi BJP yetkililerinin Hz. Muhammed'e hakaret etmesi, başta ülkede 200 milyonluk nüfuslarıyla azınlık olan Müslümanlar olmak üzere İslam dünyasının tepkisini çekmişti.

Uzun süredir ülkede baskı altına tutulan Müslümanlar, söz konusu hakaretleri protesto etmek üzere gösteriler düzenlemeye devam ediyor.

  • Kaynak: Mepa News