İdlib'deki aileler geceleri ısınmak için kıyafetlerini yakıyor

İdlib kentinde çadır kamplarda kalan ve geceleri ısınmak için kıyafetlerini yakmak zorunda kalan Suriyeliler acil yardım talebinde bulundu.
  • 01.02.2022, 10:49:58
  • Güncelleme: 4 ay önce

Dondurucu soğukların yaşandığı Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’te çadır kamplarda kalan Suriyeliler, zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor.

İdlib ilinde Beşşar Esed rejiminin saldırılarından kaçarak derme çatma çadırlara sığınan siviller, çetin kış şartlarını atlatabilmek için kıyafetlerini yakmak zorunda kalıyor.

HAVA SICAKLIĞI EKSİ 5 DERECEYE KADAR İNDİ

Dondurucu soğukların yaşandığı kamplarda, çocuklar bir araya gelerek çevrede buldukları plastik, eski ayakkabı ve odun parçalarını teneke içerisinde yakarak ısınmaya çalışıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye kadar düştüğü bölgede yakacak alamayan iç savaş mağduru halk, geceleri çadırlarının ısınması için de kıyafetlerini yakıyor.

ÇADIRLARIN NÜFUSU GİDEREK ARTIYOR

Hama’nın batı kırsalındaki evinden 8 yıl önce göç etmek zorunda kalan Adnan el Ahmed, yoğun kar yağışı nedeniyle kamptaki 50'den fazla ailenin çadırının yıkıldığını söyledi.

Çocukları son anda yıkılan çadırların altından kurtardıklarını Ahmed, "Çadırları yıkılan aileler komşularının yanına sığındı, çadırlarda nüfus arttı. Isınmak için üzerimizdeki elbiseleri yakıyoruz" dedi.

Tek isteğinin kaçmak zorunda kaldığı evine geri dönerek çocuklarıyla sıcak yuvasında yaşamak olduğunu vurgulayan Ahmed, dünya ülkelerinde yardım çağrısında bulundu.

İDLİB'DEKİ SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında, Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma kararı aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.