Filistin direnişinin sembolü olan elbise yok satıyor

İsrail, Filistin direnişinin sembollerinden biri olarak görülen geleneksel Filistin elbisesini, Yahudi kültürünün bir parçası gibi göstermek için çeşitli girişimlerde bulunuyor.
  • 23.04.2022, 12:22:47
  • Güncelleme: 3 ay önce

Gazze Şeridi'nde yaşayan İbrahim el-Kehlut, Filistin direnişinin sembollerinden biri olarak görülen Filistinli kadınlara has geleneksel elbiselerin üretimini yaparak, bölge ekonomisine katkıda bulunuyor.

Filistinlilerin kültürel tarihini sembolize eden elbise, ablukanın başladığı 2006 yılından bu yana Gazze Şeridi ve işgal altındaki Kudüs ile Batı Şeria'da İsrail'e karşı direnişin de araçlarından biri olarak kullanılıyor.

Filistin kültürel mirasının bir parçası olan elbiseler, ülkenin her bölgesinde farklı desenlere sahip. Çöl bölgesininki şehirden, şehirdeki ise köyden farklılık gösteriyor; hatta sahil bölgeleriyle dağlık bölgeler arasında bile elbiselerin desenlerinde çeşitlilik görülüyor.

Elbise üretimi yapan Kehlut da Gazze'de açtığı fabrikada, nakış ve süsleme bakımından zengin elbise siparişlerini yetiştirebilmek için son sürat üretime devam ediyor.

YURT DIŞINDAN BÜYÜK TALEP VAR

Kehlut, son zamanlarda Filistin elbisesine yönelik talebin arttığını, özellikle yurt dışında yaşayan Filistinlilerin elbiseden sipariş verdiğini söyledi.

Yurt dışına satış yaparak ekonomiye de katkıda bulunduklarını belirten Kehlut, "Filistin elbisesini birçok Avrupa ülkesi, ABD ve Kanada'nın birçok bölgesine ihraç ediyoruz." dedi.

Filistin elbisesinin başlarda tamamen el yapımı olduğunu, son yıllarda ise fabrikalarda üretildiğini belirten Kehlut, fabrika üretimi sonrası geleneksel Filistin elbisesine rağbetin de arttığını kaydetti.

İSRAİL, FİLİSTİN’İN KÜLTÜRÜNÜ ÇALIYOR

Öte yandan, İsrailli sosyal medya kullanıcıları Filistinlilerin geleneksel kıyafetini giyen İsrailli mankenlerin fotoğraflarını paylaşıyor.

İsrail'de Aralık 2021'de düzenlenen güzellik yarışmasında da Filistin geleneksel elbisesinin giyilmesi ve İsrail kültürünün bir parçası gibi gösterilmeye çalışılması tepki toplamıştı.

Sosyal ağlar üzerinden paylaşımda bulunan Filistinliler ve Araplar, bu yapılanın, "İsrail'in Filistin mirasını çalma çabaları kapsamasında gerçekleştiğini" ifade etmişti.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Aralık 2021'de, Filistin Dışişleri Bakanlığının talebi üzerine Filistin nakış sanatını dünya kültür mirası listesine dahil etti.