Erdoğan’dan yeni anayasa açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İmkan bulduğumuzda ülkemizi sivil ve kapsayıcı bir anayasaya mutlaka kavuşturacağız.” dedi.
  • 10.05.2022, 12:57:14
  • Güncelleme: 1 hafta önce

Cumhurbaşkan Erdoğan, İdari Yargı Günü ve Danıştay'ın 154. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Cumhuriyet tarihi maalesef darbeciler ve vesayet güçleri gibi pek çok kötü örnekle doludur. Bu ülkede hiçbir savcının, hakimin, yargı mensubunun hukuk dışında hiçbir süzgeçle değerlendirmesini, karşıma gelmesini istemem. Hukuk devleti ilkesi demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır.

FETÖ ihanet çetesinin dehşet verici yapısına hepimiz şahit olduk. Ülkesine, milletine, adalete bağlı yargı mensupları Türkiye'nin FETÖ illetinden kurtulmasına öncülük ettiler. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesiyle de böyle tehditlerle karşılaşmayacağımızı ümit ediyorum.

YENİ ANAYASA MUHALEFET PARTİLERİNİN UZLAŞMAZ TAVRI NEDENİYLE AKAMETE UĞRADI”

Tamamen demokratik yaklaşımla yeni bir anayasa için TBMM bünyesinde defalarca teşebbüste bulunduk. Geçtiğimiz yıl yeni bir anayasa için harekete geçtik. Maalesef bu teşebbüslerimiz muhalefetin uzlaşmaz tavrıyla akamete uğradı. Milletimizi mevcut anayasadan kurtarma irademiz bakidir. İmkan bulduğumuzda ülkemizi sivil ve kapsayıcı bir anayasaya mutlaka kavuşturacağız.

Anayasanın ve kanunların değişmesi ne ülkemize mahsustur ne de olumsuz karşılanacak bir durumdur. İhtiyaç duyulan her konuda bu değişikliklerin yapılması normaldir.

"YENİ SİSTEMİ ÇOK YAKINDA FİİLEN BAŞLATIYORUZ"

Yeni kanunların çıkartılması ve mevcut kanunların değiştirilmesi Meclis'in asli görevlerindendir. Kanunların doğruluğu kadar kanun uygulayıcıların niceliği de hayati öneme sahiptir.

Hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getiriyoruz. Toplamda 3 yıl süreyle yardımcı sıfatıyla görev yapacak hakim ve savcılarımız böylece sisteme bütünüyle hakim olacaktır. Bir anlamda ahilik geleneğimizin temelini oluşturan usta-çırak sistemini yargıya da taşıyoruz.

Bu yeni sistemi çok yakında fiilen başlatıyoruz. Danıştay’ımızın Türkiye'nin demokratikleşmesine katkıda bulunacağına inanıyorum.

"HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI SİSTEMİNİ GETİRİYORUZ"

Erdoğan konuşmasının son bölümünde "Hakim ve savcı yardımcılığı sistemini getiriyoruz. Bu yeni sistemi çok yakında fiilen başlatıyoruz. Danıştay’ımızın Türkiye'nin demokratikleşmesine katkıda bulunacağına inanıyorum." dedi.