Avrupa’nın göbeğinde PKK/YPG kampı

AB’nin terör örgütleri listesinde olan PKK/YPG, Fransa’da ‘ideolojik kamp’ adı altında yürüyüş düzenledi. Güvenlik güçlerinin görmezden geldiği yürüyüşle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
  • 30.05.2022, 11:20:23
  • Güncelleme: 2 ay önce

Fransa, Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütleri listesinde yer almasına rağmen, bölücü terör örgütü PKK/YPG'ye destek vermekten vazgeçmiyor.

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya’nın PKK/YPG’ye verdikleri destek dolayısıyla NATO üyeliğini veto etmesinin yankıları sürerken, örgüt sempatizanları Avrupa’nın göbeğinde toplantı düzenledi.

Sabah'ta yer alan habere göre, Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Marsilya şehrinde terör örgütü PKK/YPG destekçileri bir araya geldi.

İdeolojik Kamp adı altında toplanan grup, 'Jin Jiyan Azadi' ve 'Şehit Namırın' şeklinde slogan attı. Terörist kıyafetleri giyen grup, elebaşı Abdullah Öcalan'ın resmini ve örgüt bayrağını taşıdı.

Güvenlik güçlerinin görmezden geldiği kampla ilgili Fransa hükümetinden henüz bir açıklama yapılmadı.

SURİYE İÇ SAVAŞINDA DESTEK ARTTI

Suriye'de Mart 2011'de iç savaşın patlak vermesiyle kendine daha fazla alan bulan ve karışıklıktan yararlanarak Suriye'nin kuzeyinde bir devlet kurmayı hayal eden PKK/YPG, bu konuda Avrupa’da en büyük desteği Fransa'dan aldı.

Özellikle 2012'de göreve gelen eski Cumhurbaşkanı François Hollande döneminden bu yana Fransa'da rahatça propaganda imkanı bulan örgüt, Paris ve diğer kentlerde engel tanımadan eylemler yapmayı sürdürdü.

TERÖRİSTLER ELYSEE SARAYI’NDA AĞIRLANDI

Hollande, 2015'te Elysee Sarayı'nda PKK/YPG'nin elebaşlarını ve sözde yöneticilerini askeri üniformalarıyla ağırladı.

Fransa'nın mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Nisan 2019'da PKK/YPG'li teröristleri SDG adı altında Elysee Sarayı'nda kabul ederek örgüte desteğini üst düzeye çıkardı.

Nisan 2019'da yapılan görüşmenin ardından Saray'dan yapılan açıklamada, Macron'un örgüte "aktif desteğin sürdürüleceğine" dair güvence verdiği bildirildi.

9 Ekim-25 Kasım 2019'daki Barış Pınarı Harekatı sonrası Fransız parlamentosu, YPG/PKK'ya desteğini yineleyerek bölücü örgütün yanındaki pozisyonunu bir kez daha belirginleştirdi.