Akşener’den iktidara sığınmacı eleştirisi

İYİ Parti lideri Meral Akşener Suriyeli sığınmacılar konusunda iktidarın politikasını eleştirerek, ”2002 Kasımında milletimizi Avrupa'ya götüreceğiz diye yola çıkanlar 20 yılın sonunda Avrupa'ya gidecekken, giderayak Orta Doğu'yu memleketimize getirdiler" dedi.
  • 11.05.2022, 11:35:04
  • Güncelleme: 1 hafta önce

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu.

Meral Akşenir’in konuşmasından satır başları:

SIĞINMACI ÇALIŞMASI

"Bugün topraklarımız AK Parti sayesinde bir göç koridoruna, bir kaçak hendeğine dönüşmüş durumda. AK Parti'nin göç politikalarının ortaya çıkardığı ekonomik, insani, güvenlik ve dış politika sorunlarının çözümü için 2019 yılı Haziran ayında İYİ Parti Genel Başkanı olarak Sayın Erdoğan'a seslenmiştim.

Demiştim ki; bu göç meselesi Türkiye'yi kötü bir yöne götürüyor. Demografi değişecek, ekonomi kötüye gidiyor. İYİ Parti Genel Başkanı olarak beni devlet adına görevlendir, ben Suriye'ye gideyim Beşar Esad ile görüşeyim, ülkemizde Suriye'den gelen göçmenleri gönderelim. Bu planı kendisine iletmiştim. Karşılık her türlü hakaret ve çirkinlik.

2019 yılı Aralık ayında Sayın Ümit Özdağ'ın önerisi, Sayın Aytun Çıray'ın başkanlığında Ankara'da bir çalıştay düzenledik. Bu çok boyutlu sorunu çözümlemeye yönelik tedbirler önerdik. Bilim insanları ve devlet insanları vardı.

Yol haritasını İYİ Parti Genel Başkanı olarak milletimizle paylaştım. Milli Güvenlik Politikaları Başkanlığımızın ürettiği raporun üzerinden yeniden çalışma birimi oluşturuldu."

İYİ Parti lideri Akşener, "Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de kalması halinde, bu doğum hızıyla 2053 yılında Türkiye nüfusunun 35 milyonu Suriye kökenli insanlardan oluşacak. Demografi diye söylemlerimizin arkasında böyle bir sonuç var" ifadelerini kullandı.

"ORTA DOĞU'YU MEMLEKETİMİZE GETİRDİLER"

Akşener, "2002 yılının Kasımının serin bir pazar günü milletimizi Avrupa'ya götüreceğiz diye yola çıkanlar, hatırlayın gündüz vakti atılan havai fişeklerini... 20 yılın sonunda Avrupa'ya gidecekken gider ayak Orta Doğu'yu memleketimize getirdiler. Topraklarımız bir göç koridoruna, bir göçmen deposuna ve bir kaçak hendeğine dönüşmüş durumda." dedi.

"UYARMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ"

"Yapılması gerekenler konusunda iktidarı uyarmaktan geri durmayacağız" diyen Akşener, "Sorumlulukla hareket ettik. İktidar son günlerde, sorunu görmezden gelmeye, zikzaklar çizmeye devam etti. Tutarsız ve lakayt açıklamalarla insanlarımızı tedirgin etmekten çekinmedi. Bir yandan muhalefetin gündemini çalma arayışına girerek, beton ve briket üzerinden günü kurtarmaya gayret etti. 6-6,5 milyon sığınmacı ile karşı karşıya olduğumuz söz konusu.

Türkiye'de kalışlarını caydıracak tedbirleri almayı gereklilik görüyoruz. AB başta olmak üzere sığınmacılara yönelik projelerin, artık sığınmacıların geri dönüşüne odaklanması gerektiğini düşünüyoruz. Şam'da kim iktidarda olursa olsun Suriye ile ilişkilerin yapıcı zemine oturması gerekiyor. AB ve ABD'nin gerekli sorumluluğu alması için aktif bir dış politika zorunluluktur. Sayın Erdoğan artık bir yılda bazı adımları somut olarak atma mecburiyetindedir" diye konuştu.

Akşener, "Bugün artık geçici koruma statüsünü ve göç hareketini belirleyen Göç ve Koruma Kanunu'nda değişiklik yapmanın vaktidir. Milletimizin acil çözüm beklediği böyle bir meseleyi çözüme bağlayabilmek görevimizdir. Bu partiler üstü bir meseledir. Özel bir oturumda meseleye bakışımızı ve çözüm önerilerimizi ortaya koyalım" dedi.

ERDOĞAN’A "ŞÜKÜR" ELEŞTİRİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "şükür" tavsiyesini eleştiren Akşener, "Bu millet şükretmeyi bilmiyormuş. Bay kriz ve avenesi ak kaşık, suçlu yine milletimizmiş. Millete hakaret ettiği repertuvarına şimdi de şükürsüzlüğü ekledi. Sayın Erdoğan'a sesleniyorum; şimdi de şükre mi sığınıyorsun? Allah ile kul arasına girmeye mi çalışıyorsun? Bizim milletimiz şükretmesini bilir. Saray hayatı seni bozduğu için unutmuşsun. Bayat tavsiyelerini kendine sakla" dedi.

BAKANA “ŞAKLABAN” DEDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'yi sert bir şekilde eleştiren Akşener, "Şaklabanlıktan sorumlu saray bakanı anlamsız esprilerine devam ediyor. Bu arkadaş sanayicilere kendince verdiği müjdesi açıklanmayınca 'akşam uyuşukluğu' demişti. Daha sonra enflasyon korumalı tahvil vereceğiz açıklaması yaptı. Madem enflasyon düşüyordu, bu nereden çıktı? Emekliyi, memuru enflasyona ezdiririz, onlardan topladığımız vergiyi zengine veririz, dedikleri bu" dedi.

Akşener, "O sandık gelene kadar soracağız, yandaşını zenginini koruduğun kadar vatandaşını niye korumuyorsun diye soracağız. Çiftçiyi, emekliyi, memuru neden korumuyorsun diye soracağız" diye konuştu.