ABD’den Suriye’de gece yarısı operasyonu: 13 ölü

ABD Hava Kuvvetleri’nin gece saatlerinde Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrol ettiği bölgede düzenlediği operasyonda, 6'sı çocuk olmak üzere, 13 kişi hayatını kaybetti.
  • 03.02.2022, 16:30:44
  • Güncelleme: 4 ay önce

İdlib bölgesinin Türkiye sınırına yakın Atme-Deyr Balut civarında düzenlenen hava harekatında, 6’sı çocuk olmak üzere, 13 kişi hayatını kaybetti.

Mülteci kamplarına yakın bir bölgede gerçekleştirilen iki saatlik operasyona, çok sayıda helikopter ve insansız hava aracı (İHA) destek verdi.

Apache helikopterleri tarafından iki katlı eve düzenlenen saldırıda yerel kaynaklara göre, 4'ü kadın, 6'sı çocuk olmak üzere, 13 kişi hayatını kaybetti.

İHA’ların da kullanıldığı hava destekli operasyonda, iki katlı evin tamamen yıkıldığı ve kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.

Washington merkezli Orta Doğu Enstitütüsü araştırmacısı Charles Lister, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu operasyonun DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin öldürülmesinden bu yana gerçekleşen en büyük operasyon olduğunu ifade etti.

Çatışma sesleri Türkiye sınırından da duyulurken, ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan Özel Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde yaptığı operasyonu doğruladı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, ABD güçlerinin herhangi bir kayıp yaşamadığı belirtildi.