Kosova ve Sırbistan savaşa mı gidiyor?

Ortadoğu Haber ekibi olarak, araştırmacı yazar Osman Atalay'a Kosova-Sırbistan gerilimine neden olan gelişmeleri ve gerilimin sonuçlarını sorduk.
  • 14.12.2022, 11:13:45
  • Güncelleme: 1 gün önce
Kosova ve Sırbistan savaşa mı gidiyor?

Dünyada Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle yaşanan krizin etkileri devam ederken, Balkanlar'da Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan gerilim hem bölge ülkelerini hem de diğer devletleri endişelendiriyor.

Kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılından itibaren iki ülke arasında yaşanan gerilimin dozu dönem dönem artsa da Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Kosova'nın kuzeyindeki 4 belediyede yapılması planlanan seçim öncesinde iki ülke bir kez daha karşı karşıya geldi.

Kosova'nın seçim öncesinde güvenliği sağlamak amacıyla 4 belediye bölgesinde güvenlik güçlerinin mevcudiyetini artırması nedeniyle iki ülke arasındaki gerilim arttı, bölgede yaşanan olaylar sonrasında erken yerel seçimler Nisan 2023'e ertelendi.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD gerginliğin düşürülmesi çağrılarında bulunsa da iki ülkeden de ciddi açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Bölgede yaşanan gelişmeler sonrasında araştırmacı yazar Osman Atalay'a Balkanlar'da yaşananlarla ilgili önemli sorular yönelttik.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERİLİMİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Kosova'nın 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle Kosova-Sırbistan gerilimi başladı. Sırbistan hiçbir zaman için Kosova'nın bağımsızlığını tanımadı.

Bağımsızlık süreci AB ve NATO'nun garantörlüğünde yapılan barış görüşmelerine rağmen Sırbistan, Kosova'da bulunan Sırp vatandaşları sürekli provoke ederek asla Kosova'yı tanımayacağını açıklamış oluyor.

Gerilim 2008 yılından beri devam ediyor, Sırbistan kesinlikle Kosova'yı tanımıyor.

KOSOVA VE SIRBİSTAN'IN TALEPLERİ NELER?

Sırbistan'ın en bariz talebi gördüğümüz kadarıyla Kosova'nın kuzeyinde bulunan Mitroviça şehri üzerinde talebi var. Sırbistan'ın en büyük hayali Kuzey Mitroviça üzerinde yaşayan Sırplar üzerinden sürekli provoke ederek bölgeyi Sırbistan toprağına katmak, bu da problemin temel kaynağını oluşturuyor.

Kosova'nın aslında bir talebi yok, çünkü Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle sınırlarını çizmiş bulunuyor. Kosova’nın mevcut sınırları içerisinde yaşayan Sırp vatandaşların kamusal, siyasi, ticari ve ekonomik tüm ihtiyaçlarının karşılandığını, hiçbir kısıtlanma uygulanmadığını tüm dünya görüyor.

RÖPORTAJIN TAMAMINA ORTADOĞU HABER YOUTUBE KANALINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Röportajda yer alan diğer önemli sorular;

Avrupa Birliği ve diğer güçler bu gerilimin neresinde?

Büyük bir çatışma ve ardından bölgeye yayılan bir savaş öngörüyor musunuz?

2013 yılında imzalanan Brüksel anlaşmasının iki ülke arasındaki gerilimde ne derece etkisi oldu?

Sırbistan’ın “Büyük Sırbistan” hayalinin hala canlı olduğunu düşünüyor musunuz?

Türkiye’nin tüm bu sürece yaklaşımı nasıl?