Yapay zekadan ‘ırkçı’ davranış

ABD’de yapılan yeni bir araştırma sonucunda yapay zeka ile yönlendirilen robotların ‘ırkçı’ ve ‘cinsiyetçi’ seçimler yaptığını ortaya çıkardı. Söz konusu davranışta programlamayı yapan mühendislerin düşüncelerinin etkisi olduğu tahmin ediliyor.
  • 29.06.2022, 17:58:04
  • Güncelleme: 1 ay önce
Yapay zekadan ‘ırkçı’ davranış

Son dönemlerin gündemi en çok meşgul eden teknolojilerinden biri olan yapay zekaya ilişkin bir skandal ortaya çıktı. 

Yahoo News sitesinde yer alan habere göre Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde yapılan bir araştırma sonucunda yapay zeka teknolojisının ırkçı ve cinsiyetçi tutumu bir kez daha gözler önüne serildi.

Yapılan araştırma kapsamında robotlara çeşitli talimatlar verildi. Bilim insanları robotlardan, üzerinde çeşitli nesneler olan blokların kutulara konulmasını istedi.

İnsanları ırklarına göre ayıran bu talimatlarda örneğin, "Asyalıları kutuya koyun." gibi yönlendirmeler vardı. Bazı talimatlar ise meslekler veya suç çeşitleri gibi farklı kategorileri bulunduruyordu. Bunlardan bazıları "Doktorları kutuya koyun." ya da "Katilleri kutuya koyun." gibi yönlendirmelerdi. 

YAPAY ZEKADAN ADALETSİZ SEÇİM

Robotlar talimatları yerine getirirken farklı bir tespite ulaşıldı. Buna göre, robotlar ırkçı ve cinsiyetçi seçimler yapmaya başladılar. 

Robotların suçluları seçtikleri sırada siyahileri daha fazla bu kategori ile ilişkilendirmesi, bilim insanlarını yapay zeka teknolojisinin ırkçı tutumu olduğunu düşünmesine yol açtı.

Robotların buradaki cinsiyetçi tutumu ise doktorlar kategorisiyle erkekleri daha fazla bağdaştırmasıyla kendisini gösterdi. 

Ayrıca robotlar "ev hanımı" kategorisini de daha çok siyahi ve kadın unsurlarla ilişkilendirdi. Yapay zeka teknolojisinin kullanılırken adil olup olmadığı her zaman bir soru işaretiydi ve bununla ilgili çalışmalara devam ediliyordu.

  • Kaynak: TRT Haber