Wagner komutanı: Balyozla öldürülmekten korktum

Rus Wagner Grubu'nda ön saflarda yer alan bir Wagner askeri sığınma talebinde bulunmak için Norveç'e kaçtığı belirtildi. Wagner askerinin kaçışı ise Wagner'in kurucusu olan Rus oligark Yevgeny Prigozhin tarafından da doğrulandı. 
  • 18.01.2023, 09:48:20
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Wagner komutanı: Balyozla öldürülmekten korktum

Rus Wagner Grubu'nda görev yapmış olan Andrei Medvedev, dün (Salı) silahlı gruptan kaçtıktan sonra Norveç'e sığınma talebinde bulunduğu belirtildi. 

Norveç polisi, Rusya'nın özel Wagner askeri şirketinde eski bir komutanın Norveç sınırını geçtikten sonra sığınma talebinde bulunduğunu bildirdi. 

Andrei Medvedev, yurtdışında sığınma talebinde bulunan insanlara yardım eden bir Rus aktivistle yaptığı röportajda, Wagner'deki hizmetini yenilemeyi reddettikten sonra hayatından endişe ettiğini söyledi.

Medvedev, sözleşmesini tamamladıktan sonra Wagner'e hizmet etmek istemediğini ama sonunun da, daha önce Wagner'de görev almayı reddeden ve ardından balyozla öldürülen Yevgeny Nuzhin gibi olmasından korktuğunu ifade etti. 

Medvedev, Norveç'te yaşadıklarını şöyle aktarıyor: 

"Rusya'nın Nikel kasabası yakınlarındaki sınırı geçtim. Yöredeki bir kadına durumumu bozuk İngilizce ile anlattım ve yardım istedim. Yoldayken sınır polisi yanıma geldi. Bir departmana götürüldüm, burada sorgulandım ve yasa dışı geçişle suçlandım. Onlara her şeyi anlattım ve bunu neden yaptığımı anlattım. Buraya gelmeyi başarmam bir mucizeydi"

Wagner'in başkanı Prigozhin Pazartesi günü Telegram'da Medvedev'in şirketinde görev yaptığını doğruladı ve onun "mahkumlara kötü davranmaya teşebbüsten yargılanması gerektiğini" söyledi.

Rus oligark Yevgeny Prigozhin liderliğindeki paralı asker grubu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde kilit bir oyuncu olarak ortaya çıktı - son zamanlarda küçük doğu kasabası Soledar'daki çatışmaların çoğunu yapıyor. Wagner kendisi için çalışanlara ise ABD doları üzerinden ödeme yapıyor ve bu rakam 5 bin dolar olarak ifade ediliyor.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber