Wagner hangi ülkelerde faaliyet gösteriyor?

ABD, Rusya'ya bağlı olan Wagner Grubunu terör listesine eklerken dünyanın farklı ülkelerine yayılmış olan örgütün aktiviteleri büyüyerek devam ediyor.
  • 27.01.2023, 11:00:57
  • Güncelleme: 1 ay önce
Wagner hangi ülkelerde faaliyet gösteriyor?

Rus "Wagner" şirketinin üyeleri, Moskova'nın başta Ukrayna ve Afrika'nın farklı bölgelerinde olmak üzere çatışma ve gerilim bölgelerinde uluslararası nüfuzunu genişletmek için benimsediği yeni politikasının bir parçası olarak dünyanın birden fazla ülkesinde konuşlandırılmış durumda.

Moskova, Wagner'in faaliyetlerini resmi olarak tanımıyor. Wagner bulunduğu ülkelerde askeri operasyonlar başta olmak üzere ekonomi temelli diğer faaliyetlerini de sürdürüyor. 

Peki Wagner hangi ülkelerde faaliyet gösteriyor? 

Ukrayna

Adını daha çok Ukrayna savaşı ile duyurdu. Wagner'in özellikle doğu Ukrayna'da gösterdiği başarı Putin'in örgüte olan güvenini daha da arttırdı. İngiliz yetkililer, Ukrayna'daki Wagner Grubu savaşçılarının sayısının yaklaşık 20.000'e yükseldiğini belirtiyor. 

Suriye 

Suriye'de Wagner'in varlığı 2015 yılına dayanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed rejimine destek amacıyla başlattığı hava saldırıları çerçevesinde ülkede varlığını hissettirdi. 

Wagner askerlerinin Suriye’nin Hama, Humus, Şam, Deyrizor, Halep ve İdlib kırsalında bulunduğu belirtiliyor. Grup özellikle petrol alanları çevresinde faaliyet gösteriyor. Wagner'in Suriye'deki asker sayısı ise 2500.

Libya

Wagner paralı askerleri, Sirte (Trablus'un doğusu) ve El-Cufra (Trablus'un güneydoğusu) vilayetlerinde konuşlandırılmış durumda. Libya'nın merkezinde bulunan El-Cefra Hava Üssü, Sirte'deki Al-Qardabiya Hava Üssü ve limanı ve Sabha'nın kuzeyindeki Brak Al-Shati üssünde konuşlanmış durumdalar.

Wagner Libya, Nisan 2019'da Tümgeneral Khalifa Haftar'ın başkent Trablus'a karşı savaşını desteklemek için güçleriyle bir anlaşma imzaladı, ancak ikincisi başkenti kontrol edemedi ancak ülkedeki varlığını yasal olmamasına rağmen devam ettiriyor. 

Amerikan ve BM kaynakları, Libya'daki Wagner paralı askerlerinin sayısının, yaklaşık 2.000 olduğunu tahmin ediyor. 

Orta Afrika

Wagner ülkenin yaklaşık 3'te 2'sini kontrol eden Başkan Faustin-Archange Touadera'i korumak ve ona bağlı olan güçlere eğitim vermek için orda olduğu biliniyor. Net bir rakam olmasa da yüzlerce Wagner askerinin ülkede bulunduğu belirtiliyor. Wagner ülkedeki Fransız etkisine rağmen buradaki etkinliğini bırakmıyor.

Wagner aynı zamanda altın ve elmas madenlerini de koruyor. Bu madenler Bambari şehri de dahil olmak üzere ülkenin kuzeydoğusunda yer alıyor. Wagner madenleri koruma karşılığı ise bir yüzde alıyor. 

Sudan

Sudan ve Batı medyasına göre Wagner, 2017'den beri Sudan'daki faaliyetlerine altın arama için "Merogold" ve "Umm Invest" de dahil olmak üzere birçok şirket adı altında başladı.

Wagner bununla birlikte, Sudan ordusunun yanı sıra Darfur bölgesindeki Hızlı Destek Güçlerini eğitti.

Varlıkları şu anda Hartum'un 320 km kuzeyindeki altın zengini Obeidiya bölgesinin altın madenciliği alanlarında yoğunlaşmış durumda.

Mali

Wagner, özellikle DAEŞ'le mücadele bahanesiyle ülkede bulunan Fransız ordusunun geri çekilmesinden sonra, Mali'deki yeni askeri konseyi korumak ve ona destek sağlamak için bir güvenlik anlaşması imzaladı.

Bu kuvvetler güneyde başkent Bamako'da, merkezde Mopti'de ve kuzeyde Fransız kuvvetlerinin çekildiği Timbuktu'da mevzilenmiş durumda.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber