Uzayda Starlink krizi: İnternet yavaşlıyor

İlk lansmanında yıldırım hızında internet mesajı veren SpaceX'in Starlink'i yavaşlamaya başladı. Interesting Engineering'de yayınlanan rapora göre uydu internet hizmetini ne kadar çok kişi kullanırsa, o kadar yavaşlıyor gibi görünüyor. Şirketin daha fazla Starlink uydusu göndermesi ise uzay güvenliği ile ilgili korkuları artırıyor.
  • 30.09.2022, 08:19:07
  • Güncelleme: 2 ay önce
Uzayda Starlink krizi: İnternet yavaşlıyor

PC Gamer'dan bir rapor, ABD ve Kanada'daki Starlink kullanıcılarının son aylarda daha düşük indirme hızları yaşadığını ve bunun hizmete abone olan kişi sayısı göz önüne alındığında tıkanıklıktan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Ookla'dan bir raporda ise insanlar, anket yapılan her ülkede Starlink hızlarının, hizmete daha fazla kullanıcı kaydoldukça azaldığını söylüyor.

Yalnızca ABD'de, ortalama indirme hızı saniyede 90 Megabit'ten (Mbps) 62.5 Mbps'ye düştü.

SpaceX, uydularını yörüngeye fırlatmaya devam ediyor, bu da gökbilimcileri de endişelendiren tıkanıklığa yol açabilir.

Aslında, gökbilimciler ve bilim insanları, uydu mega takımyıldızlarının potansiyel çevresel etkilerine ilişkin daha fazla ve daha iyi düzenleme ve araştırma için baskı kuruyor.

NASA bile Starlink uydularının, Dünya'ya zarar verebilecek bir asteroidi tespit etme kabiliyetini tehlikeye atabileceği konusunda uyardı .

Öte yandan SpaceX, uydularını çıplak gözle görünmez hale getirecek yeni önlemleri hayata geçireceğini duyurdu.

Uydu Sıkışıklığı

SpaceX, yörüngede 500 binden fazla aktif aboneye sahip 2 binden fazla operasyonel Starlink uydusuna sahip.

Şirket, Falcon 9 roketi aracılığıyla bir seferde 53 uyduya kadar yörüngeye periyodik fırlatma ile uyduları yörüngeye göndermeye devam ediyor.

Daha fazla sayıda uydu, daha fazla tıkanıklığa neden olabilir.

Yakında bir düzeltme yapılmazsa, Starlink abonelerini hızla kaybedebilir.

  • Kaynak: Techtimes