Türkiye’yi karıştırmak için mülteci kartını devreye soktular

Prof. Dr. Arıboğan, son dönemde ülke gündemini meşgul eden mültecilerle ilgili videoların, aktif dış politika yürüten Türkiye’yi zayıflatmak ve ülkede iç karışıklık çıkarmak için istihbarat servisleri tarafından üretildiğini söyledi.
  • 05.05.2022, 13:05:14
  • Güncelleme: 3 hafta önce
Türkiye’yi karıştırmak için mülteci kartını devreye soktular

Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir mülteci sorununda yaşadığı zorluklar, Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte bir kez daha ülke gündemine oturdu.

Suriye’de iç savaşın 2011’de başlamasının ardından ortaya çıkan göç akınıyla birlikte Türkiye, birkaç yıl içinde dünyanın en fazla mülteci barındıran ülkesi haline geldi.

Kayıtlı 3 milyon 750 bin Suriyelinin yanında zaman içinde Afganistan ve Pakistan’dan gelen göçmenlere son olarak Ukraynalılar eklendi.

VİDEOLAR KONUSUNDA DİKKATLİ OLUN

Uzmanlar ise son dönemde mülteciler üzerinden dile getirilen ırkçı söylemler ve toplumun hassasiyetlerine dokunan bazı kışkırtıcı videolar konusunda dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

Türkiye’deki mültecilerle ilgili iddiaları değerlendiren Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, sosyal medya hesabı üzerinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Arıboğan, Afgan mültecilerin Türkiye sınırından kontrolsüz bir şekilde geçtiklerine yönelik sosyal medyada paylaşılan videolar ile ilgili İran’ı işaret etti.

İSTİHBARAT SERVİSLERİ İŞİN İÇİNDE

Söz konusu videolar ile ilgili dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Arıboğan, bu videoların istihbarat servisleri tarafından üretildiğini yazdı.

Twitter hesabından açıklama yapan Arıboğan, "Kanmayın! Ev sahiplerinin göçmenlere karşı tepkisel olduğu böyle bir psikolojik ortamda bir yabancının bu videoyu çekip paylaşması için ya geri zekalı ya da hayli ileri zekalı (bilinçli) olması gerekir.” dedi.

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Arıboğan, mülteciler üzerinden Türkiye’ye tuzak kurulduğunu belirtti. Vatandaşlarla mültecilerin karşı karşıya getirilmek istendiğini öne süren Arıboğan, dış güçlerin Türkiye’de bir çatışma çıkarma istediğini belirtti.

ARIBOĞAN: SAKİN OLUN, TUZAK VAR

Arıboğan, “Herkesin aklını yitirmeye başladığı ve bundan gurur duyup zevk aldığı bir ortamda aklı selim çağrısı en nefret edilen durumdur. Kitabını yazdığım için bilirim. Çalışma alanım kitle psikolojisi. Siz yine bildiğinizi okuyun, ben de bildiğimi söyleyim. Sakin olun derim; tuzak var.” dedi.

Suriyeli ailelerin birtakım sorunlara rağmen yıllardır Türkiye’de yaşadığını ve tolere edildiğini belirten Arıboğan, “Afganistan, Pakistan üzerinden gelenler (erkek gruplar) ise tahrikçi bir tavırla yeni devreye girdiler. İran üzerinden geldiler. Kimin istihbaratı diye soranlara!" ifadelerini kullandı.