Suriye'de askeri hareketlilik! Hedefte hangi ülke var?

Suriye rejim güçleri Rusya'nın desteği ile Halep'in doğusunda yer alan Cerrah askeri havaalanını yeniden faaliyete geçirirken bölgeye hava savunma sistemleri yığmaya başladı. 
  • 24.01.2023, 13:05:41
  • Güncelleme: 5 gün önce
Suriye'de askeri hareketlilik! Hedefte hangi ülke var?

Suriye rejimiyle bağlantılı kaynaklar, rejimin Halep'in doğu kırsalında, Suriye muhalefeti ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile temas hatlarına yakın bir yerde bulunan Cerrah askeri havaalanını yeniden faaliyete geçirmek için operasyonlara başladığını bildirdi. 

Resim

Havaalanı hizmet dışı kaldıktan on yıl sonra Suriye rejime bağlı haber kaynakları ise Menbiç bölgesinde bulunan havalimanını yeniden faaliyete geçirme operasyonlarının Rusya'nın desteğiyle yapıldığını belirterek, amacın rejim güçlerinin İsrail'e karşı koyma kabiliyetini artırmak olduğunu vurguladı.

Resim

Askeri havalimanının Suriye'nin kuzey sınırlarını korumak için rejim güçleri ve Rus güçleri tarafından ortaklaşa kullanılacağı vurgulanırken Rusya'nın havalimanına "Buk" ve "Pantsir" hava savunma sistemlerini konuşlandırdığı belirtiliyor.

Bazı yerel kaynaklara göre Suriye rejimi güçlerine bölgeye gönderilen "Buk" ve "Pantsir" hava savunma sistemlerinin kullanımı için de Rus subayların eğitim verdiği kaydediliyor.

Askeri ve stratejik uzman Tuğgeneral Ahmet Rahal Hamada Rusya ve Esed'in bu ortak hareketinin Kuzey Suriye'deki askeri duruma yönelik olmadığı vurgusunu yapsa da, Rasd Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Tuğgeneral Abdullah Al-Asaad, havalimanının rehabilite edilmesinden kastedilenin Türkiye olduğuna inanıyor ve Suriye'nin kuzeyinde bu hareketliliği Türkiye'nin Kuzey Suriye'de askeri bir harekata karşı olduğuna işaret olduğu yorumunu yapıyor. 

İsrail hava saldırıları özellikle İran milislerinin olduğu bölgeyelere yapılıyor ve bu saldırılar öncesi İsrail, Rusya'ya haber veriyor. 
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber