Sosyal medyada Müslüman karşıtlığı büyüyor

Hindistan'da aşırılık yanlısı Hindular tarafından yürütülen Müslüman karşıtı yanıltıcı sosyal medya kampanyaları giderek büyüyor. 
  • 03.05.2023, 19:20:05
  • Güncelleme: 3 hafta önce
Sosyal medyada Müslüman karşıtlığı büyüyor

Hindistan'da aşırılık yanlısı olan Amit Upadhyay isimli sosyal medya fenomeni 40 bin takipçisi olan bir bir Facebook hesabına sahip. Upadhyay, takipçileri ile yaptığı paylaşımlar ise ülkede yaşayan Müslüman azınlığa karşı nefret suçlarını körükleyen gönderilerle dolu.

Upadhyay, sosyal medya postlarında; Müslüman komşularının daha fazla çocuk sahibi olduğunu, bu nedenle Hindu kadınların daha fazla çocuk sahibi olması gerektiğini söyleyerek, Hindistan'ın nüfusunun neden arttığını bildiğini iddia ederek internette defalarca yanlış bilgi yayıyor. Bu bilgiler ise Upadhyay'i takip eden marjinal kitleyi daha da saldırgan hale getiriyor. 

Upadhyay sosyal medya hesabındaki paylaşımları için, "Bütün Hindu müşterilerime Müslümanlarla yüzleşmek için daha fazla çocukları olması gerektiğini söylüyorum" diyor.

Geçen Nisan ayında yayınlanan bir broşür, Müslümanların "Hindistan'ı ele geçirmek için nüfuslarını ikiye katlama" planlarına dair uyarıda bulunuyordu. 

Hindistan'da, 210 milyonu Müslüman olmak üzere 1,4 milyar kişi yaşıyor. Ancak doğum oranı, küresel eğilimlerle paralel olarak son yıllarda herkes için düştü.

Geçtiğimiz yıl Pew Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan tahminlerde, Hindistan'daki Müslümanların sayısının 2050 yılına kadar 311 milyona ulaşacağını söylüyordu. Artan sayılarına rağmen, 1,7 nüfusa sahip olacak ülkede Müslümanlar azınlıkta kalacak. Ancak bu, Hindistan'ın Müslüman çoğunluklu bir ülke olma yolunda ilerlediğini iddia eden Facebook, WhatsApp ve diğer sosyal medya platformları aracılığıyla ülkede yaygın olan dezenformasyonu engellemiyor.

Twitter'daki bir gönderi, Hindu dininin yakında ortadan kalkabileceği ve sözde Müslüman çoğunluğun "İslam hukuku"nu ülke anayasasıyla değiştireceği konusunda uyarıda bulunuyordu. 

Hindistan'daki Müslümanların sayısal üstünlüğünü sağlamak için İslami bir plan olduğunu iddia eden komplo teorileri, yıllardır Hindu milliyetçi propagandasının bir parçası olarak devam ediyor. 


 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber