Rusya’dan HIMARS’a karşı yeni hamle

ABD, Rusya’ya karşı verilen savaşta Ukrayna’ya destek olmak için bölgeye HIMARS füze sistemleri yollama kararı aldı. Söz konusu karara Moskova yönetiminden jet hızında bir karşı hamle geldi.
  • 02.06.2022, 17:30:32
  • Güncelleme: 1 ay önce
Rusya’dan HIMARS’a karşı yeni hamle

İBRAHİM FİDAN / ORTADOĞU HABER

Rusya’nın ilerleyişini durdurmak için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Ukrayna'ya gönderilmesi planlanan HIMARS füze sistemleri daha yola çıkmadan, Kremlin’den karşı hamle geldi.

Birleşik Krallık medyasında yer alana habere göre, nükleer başlık taşıyabilen balistik SATAN-2 füzelerinin önümüzdeki günlerde test edileceği belirtildi.

TEST ATIŞI 6-10 HAZİRAN’DA OLACAK

İngiltere merkezli Daily Mirror gazetesi, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin 6 ila 10 Haziran arasında SATAN-2 füzesinin test atışını gerçekleştireceğini öne sürdü.

Hükümetin, ülkenin doğusunda bulunan turist ve bölge sakinlerini, gelecek hafta yapılması planlanan kıtalararası balistik füze denemesi konusunda uyardığı belirtildi.

Rusya’ya bağlı Kamçatka bölgesindeki sivillerin de söz konusu denemeler konusunda uyarıldığı açıklandı. Konuyla ilgili yapılana açıklamada, “Her türlü havacılık uçuşunu sonbaharda durdurulacak” ifadeleri kullanıldı.

HİROŞİMA’YA ATILANDAN 2000 KAT GÜÇLÜ

SATAN-2'nin ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombalarından 2000 kat daha güçlü olduğu belirtiliyor. Füzenin en az 10 nükleer başlığa taşıyabileceği tahmin ediliyor.

Rusya SATAN-2 olarak bilinen RS-28 Sarmat füzeleriyle Avrupa’da birçok başkenti rahatça hedef alırken, füzelerin menzilinin ABD kentlerine kadar uzanabileceği belirtiliyor.