Rusya ve Fransa Afrika'da karşı karşıya

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Rus Wagner askerlerinin bir kadın doğum hastanesinde tecavüz olayına karıştıkları iddiası bölgedeki iki güç arasındaki gerilimi gözler önüne seriyor.
  • 07.05.2022, 12:02:27
  • Güncelleme: 2 hafta önce
Rusya ve Fransa Afrika'da karşı karşıya

The Daily Beast’te yer alan haberde; Orta Afrika Cumhuriyeti’nin (OAC)  başkenti Abuja’da meydan gelen tecavüz vakasının ülkede bulunan Rus Wagner grubuna bağlı askerler tarafından yapıldığı iddiasına yer verildi. Haberde konuyla ilgili resmi bir açıklama ise yer almadı.

OAC’de insan hakları kuruluşları tarafından hazırlanan raporlarda; Wagner askerlerinin ülkede muhalif gazetecilere suikastler düzenlediği, adam kaçırma ve tecavüz gibi birçok olaya karıştığı iddiaları yer buluyor.

OAC’deki bazı yerel kaynaklar ise ortaya atılan bu haber ve tüm dezenfarmasyonun Fransız yanlısı basın kuruluşları tarafından desteklendiğini ifade ediyor.

Fransa, 2016 yılında OAC’den askerlerini çekmiş ve askeri varlığını yerini Birleşmiş Milletler Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na (MINUSCA) bırakma kararı almıştı.  Alınan bu karar ise Rusya tarafından bir fırsata dönüşmüş ve ardından ülkede Wagner etkinliğini göstermeye başlamıştı.  Fransa, OAC’de meydana gelen bu gelişmelerden rahatsız olmuş ve 10 milyon avroluk yardımını geri çekmişti. Fransa’nın OAC’den uzaklaşması neticesinde Rusya 2021’de 600 asker daha ülkeye gönderdi.

Fransa ve Rusya OAC’de de ne arayışında?

2013’ten 2018’e kadar şiddetli devam için iç savaş içinde bulunduğumuz dönem içinde şiddetini kaybetmiş görünse de ülkede 20’den fazla silahlı grup çatışma halinde.  OAC; Uranyum, altın, elmas ve diğer madenler konusunda zengin. Bu yeraltı madenlerini işleten ise Fransız şirketleri ve Fransa bu alandaki gücünü kaybetmek istemiyor.  

Orta Doğu Haber Özel