Putin’in başarısızlığa tahammülü yok

Ukrayna karşısında ağır zayiat veren Rusya, peş peşe alınan yenilgilerin ardından üst düzey komuta kademesinde bazı isimleri tasfiye etti.
  • 19.05.2022, 10:20:40
  • Güncelleme: 1 ay önce
Putin’in başarısızlığa tahammülü yok

Kremlin yönetiminin Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş tüm yaptırım kararlarına rağmen devam ederken, istediği sonucu elde edemeyen Rusya askeri komutada değişikliğe gitti.

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna işgalindeki başarısızlıklardan dolayı suçlayacak birini aradığı ve bu nedenle Rusya Silahlı Kuvvetleri’ndeki iki üst düzey ismi görevden aldığı belirtildi.

İKİ ÜST DÜZEY İSİM GÖREVDEN ALINDI

Başarısızlıkları nedeniyle görevden alınan isimlerin Korgeneral Sergei Kisel ve Amiral İgor Osipov olduğu öğrenildi.

Batı Askeri Bölgesi Tank Ordusu Komutanı Korgeneral Sergei Kisel, Harkov’u ele geçiremediği için görevinden alındı.

Karadeniz Filosu Komutanı Amiral İgor Osipov’un ise Rus amiral gemisi Moskova’nın batması nedeniyle azledildiği öne sürüldü.

Bölge kaynaklarından alınan bilgiye göre, filonun Birinci Komutan Yardımcısı Koramiral Sergei Pinchuk ile ilgili soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

RUSYA AÇISINDAN CİDDİ PRESTİJ KAYBI

Bir zamanlar dünyanın en iyi ikinci ordusu olarak bilinen Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Ukrayna'da yaklaşık 3 aydır süren savaşta 10 binden fazla asker kaybettiği düşünülüyor.

Onlarca üst düzey komutanın öldürüldüğü, amiral gemisinin batırıldığı ağır zayiatlara sebep olan savaş Rus ordusunun prestijini ciddi ölçüde sarstı.