Pekin, Washington'u Ukrayna'daki yangına benzin dökmekle suçladı

Çin, ABD'yi Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yangına benzin dökmekle suçladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, ABD'nin bu krizdeki davranışını 'ikiyüzlü' olarak nitelendirerek ABD'nin bu çatışmada suç ortağı olduğunu ifade etti.
  • 18.03.2022, 12:37:15
  • Güncelleme: 4 ay önce
Pekin, Washington'u Ukrayna'daki yangına benzin dökmekle suçladı

Ayrıca sözcü, ülkesinin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nü çatışmayı tetiklemekle suçlamasını yineleyerek, örgütün doğuya (Doğu Avrupa ülkelerinde) genişleme konusundaki ısrarının Ukrayna'daki krizin patlamasına yol açtığını söyledi.

Lijian, Pekin'in tutumunun adil ve tarafsız olduğunu vurgulayarak, ülkesinin Ukrayna'daki herhangi bir sivil zayiattan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını vurguladı.

Lijian, Çin cumhurbaşkanı ile yakın zamanda temasa geçileceğini, Ukrayna'daki durumu ve diğer konuları görüşeceğini söyledi.

GÖRÜŞME ÖNCESİ SOĞUK DUŞ

Bu açıklamalar, ABD Başkanı Joe Biden'ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping'i Moskova'ya herhangi bir destek sağlamanın sonuçları konusunda uyarmaya hazırlanırken geldi.

Günün ilerleyen saatlerinde yapılması beklenen görüşmelerde, Biden'ın göreve başlamasından bu yana dördüncü kez, yetkililer Ukrayna'daki savaşı tartışacaklar.

ABD yönetimi, daha önce bir kereden fazla, Pekin'in Rusları askeri ve hatta ekonomik olarak desteklemeyi veya herhangi bir şekilde Moskova'ya uygulanan sert Batı yaptırımlarını aşmayı amaçlayan herhangi bir eylemin sorumluluğunu üstleneceğini ve Çin'e yüksek maliyetler yükleyeceğini vurguladı.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya düzenlediği askeri harekatın başlamasından bu yana, Moskova ile ilişkilerine öncelik veren ve ABD ile derin ihtiyatlılığını paylaşan Çin Komünist rejiminin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e geri çekilme çağrısı yapmaktan kaçınması dikkat ise çekici.

Ancak dünyanın en büyük ihracatçısı ve Avrupa Birliği'nin en büyük ticaret ortağı ve ABD'ye en büyük yabancı mal tedarikçisi olan Çin, bunun yansımaları nedeniyle Washington ile açık bir çatışmaya girmekten çekiniyor.