Musk devasa roket için tarih verdi

Elon Musk, Starship roketinin, bilim insanlarının gökyüzü incelemelerini engelleyeceğine yönelik eleştirilerine rağmen gelecek ay yörünyege fırlatılacağını açıkladı.
  • 28.06.2022, 14:30:54
  • Güncelleme: 1 ay önce
Musk devasa roket için tarih verdi

SpaceX'in uzay sektöründe devrime sebep olacağına inanılan devasa Starship roketi için tarih verildi.

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Starship projesine ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

Insıder'in haberine göre SpaceX'in uzay endüstrisinde devrim yaratacağına inanılan devasa Starship roketinin gelecek ay yörünyege fırlatılması bekleniyor.

ABD Federal Havacılık Ajansı (FAA) geçen hafta SpaceX'in Teksas fırlatma yerine ilişkin incelemesinin tamamlandığını duyurmuştu. Aynı zamanda FAA, SpaceX'in gelecek ay Starship roketini fırlatılmaya uygun hale getireceğini de bildirdi.

Habere göre SpaceX'in fırlatma işlemi için FAA tarafından gerekli görülen 75 eylemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak, uzmanların yorumlarına göre bu eylemlerin oldukça küçük gereksinimler olduğu düşünülüyor. 

STARSHİP PROJESİ NEDİR?

Starship projesi uzun süredir SpaceX tarafından yönetilen ve genel anlamda, dünya yörüngesinde çok fazla uydunun yerleştirilmesiyle büyük bir uydu ağının oluşturulmasının amaçlandığı bir proje olarak biliniyor.

Bu projeyle maliyeti düşük internet kullanımının vaat edilmesinin yanı sıra kırsal bölgelere de internet erişiminin sağlanması hedefleniyor. 

Elon Musk sıra dışı projeleriyle her geçen gün farklı bir gündem oluştururken, Starship ile de fazlasıyla gündemi meşgul etti ve etmeye devam ediyor. Pek çok projesinde olduğu gibi Starship projesinde de eleştirilere maruz kaldı.

Bu eleştirilerden biri, çevresel kaygılardı. Bilim adamlarının Starship uydularından dolayı gökyüzü incelemelerini yapamayacaklarına ilişkin eleştirileri de yanıtsız kalmaya devam ediyor.

  • Kaynak: Savunma TR