Moritanyalı aliminden İsveç'e karşı hareket çağrısı

İsveç ürünlerini boykot etmenin zorunlu olduğuna dair fetva yayınlayan Moritanyalı alim Muhamed El-Hassan Ould El-Dedou İsveç'in yaptığı bu olay karşısında camilerde vaaz verilerek Müslümanlarda farkındalık oluşturulması gerektiğini vurguladı.
  • 24.01.2023, 21:06:05
  • Güncelleme: 5 gün önce
Moritanyalı aliminden İsveç'e karşı hareket çağrısı

Moritanyalı akademisyen Muhamed El-Hassan Ould El-Dedou, birkaç gün önce Türk büyükelçiliği önünde Kur'an- ı Kerim'in yakılmasının ardından İsveç ve ürünlerini boykot etmenin zorunlu olduğunu belirten bir fetva yayınladı. 

Al-Dado, İsveç hükümetinin işlediği bu suçtan dolayı resmen özür dilemesi gerektiğini ve bu özür dilenene kadar İsveç ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu. 

Şeyh Al-Dado yaptığı açıklamada ayrıca medyayı farkındalık yaratmaya çağırırken camilerde de bu amaca yönelik vaazlar verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Danimarkalı aşırılık yanlısı Rasmus Paludan'ın birkaç gün önce Stockholm'deki Türk büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'i yakması İslam dünyasında yaygın bir öfke dalgasını da ateşledi.

Arap ve İslam ülkelerinin çoğu Paludan'ın yaptıklarını şiddetle kınadıklarını ifade ederek İsveç'ten resmi bir açıklama ve özür istedi.


 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber