"Mescid-i Aksa için tehlike daha yakın"

İşgal altındaki Kudüs kentindeki Yüksek İslam Otoritesi Başkanı ve Mescid-i Aksa Vaizi Şeyh İkrime Sabri, Mescid-i Aksa'yı her yönden tehdit eden ve zarar veren büyük tehlikeler konusunda uyardı. 
  • 15.05.2023, 15:35:19
  • Güncelleme: 1 hafta önce
"Mescid-i Aksa için tehlike daha yakın"

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerinde tırmanış gözleniyor. Bu tırmanış özellikle yolsuzlukla suçlanan Benyamin Netanyahu liderliğindeki mevcut aşırı sağcı hükümet, işgal altındaki hükümetin dizginlerini eline aldığından beri daha belirgin hale geldi. 

Şeyh İkrime Sabri, Nekbe'nin 75. yıldönümünde Mescid-i Aksa'nın yaşadığı gerçekle ilgili olarak şunları söyledi: "Daha önce Mescid-i Aksa'nın tehlikede olduğunu söylemiştik ama bu defa İsrail aşırı sağının ülkedeki iktidarı elinde tutuşunun bir sonucu olarak şimdi yakın tehlikelerle karşı karşıyayız. Aşırılık yanlısı Yahudiler Mescid-i Aksa'ya karşı saldırlarını daha da artırdı" dedi. 

Şeyh Sabri, İsrail'in canla başla çalıştığını vurguladı ve şöyle devam etti;  "Mescid-i Aksa gerçeğini değiştirmek, aşırı sağcıları yatıştırmak ve yurtdışındaki Yahudileri Filistin'e gelmeye teşvik etmek, onlara Mescid-i Aksa'nın bizim emrimizde olduğunu anlatmak ve dolayısıyla; Onlar için bu bir başarı."

FİLSİTİN HALKININ FELAKETLERİ HİÇ BİTMEDİ

İşgal altındaki Kudüs'te, işgal yetkilileri tarafından topraklarından ve vatanlarından zorla yerinden edilme tehdidiyle karşı karşıya kalan Filistin halkının bugün yaşadıkları ile 75 yıl önce yaşananlar gibi olduğunu vurgulayan Sabri, "Filistin halkının felaketleri 48'den önce de sonra da durmadı" dedi. 

İslam Yüksek Şurası başkanı, "Filistinli mülteciler sorununun hala var olduğuna" işaret ederek, "geri dönüş hakkının elde edilmesi gereken meşruiyetinin" altını çizdi.

Mescid-i Aksa'yı yakında onu bekleyen yeni bir felaketten nasıl koruyacağımız konusunda da, "Mescid-i Aksa'ya gitmekten, Mescid-i Aksa'da bulunmaktan, onu yeniden inşa etmekten ve namaz kılmaktan başka çare yok. Mübarek Mescid-i Aksa'daki gerçeği değiştirmeye yönelik her türlü girişimi püskürtmek için bu yapılmalıdır" dedi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerin listesi uzun ve olmakla birlikte şunları içeriyor; Mescid-i Aksa'nın taarruzu ve işgal kuvvetleri ile yerleşimcilerin Kudüslülere saldırısı; Öldürerek, tutuklayarak, evlerini yıkarak, evlerini restore etmelerini veya geliştirmelerini engelleyerek, ayrıca Kudüslüleri kimliklerinden arındırma, Mescid-i Aksa ve Kudüs'ten sürme, onlara vergi koyma, eğitimi Yahudileştirmeye çalışma ve Kudüs'ün özgürleştirilmesine katkıda bulunacak herseye yok etme."