Mali’de asker ve ayrılıkçılar arasında kanlı çatışma

Mali ordusu, Sahel eyaletinin merkezinde düzenlenen operasyonda 203 savaşçıyı öldürdüğünü açıkladı, bu rakam çatışmaların parçaladığı ülkede şiddet olaylarında önemli bir artış anlamına geliyor.
  • 02.04.2022, 10:34:37
  • Güncelleme: 2 ay önce
Mali’de asker ve ayrılıkçılar arasında kanlı çatışma

Ordu, 23-31 Mart askeri operasyonunun Sahel'in Moura bölgesinde gerçekleştiğini ve isminin “terörist beyliği” olduğunu duyurdu.

Ordunun yaptığı açıklamaya göre, askerler 203 militanı öldürdü, 51 kişiyi tutukladı ve çok miktarda silah ele geçirdi.

Açıklama, bu hafta Mali'de çok sayıda sosyal medya hesabının Moura'da siviller de dahil olmak üzere düzinelerce insanın öldürüldüğünü iddia etmesiyle geldi. AFP haber ajansı, ordunun veya sosyal medya hesaplarının iddia ettiği ölü sayısını teyit edemediğini bildirdi.

Mali'nin çatışma bölgelerine zayıf erişim ve bağımsız bilgi kaynaklarının görece eksikliği, hükümet veya silahlı gruplar tarafından sağlanan rakamların teyit edilmesinin zor olduğu anlamına geliyor.

Yaklaşık 21 milyonluk yoksul bir ulus olan Mali, komşu Burkina Faso ve Nijer'e yayılmadan önce 2012'de ortaya çıkan bir isyanı kontrol altına almak için mücadele etti.

SİVİLLER İÇİN FECİ SONUÇLAR

AFP tarafından sunulan bir rapora göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres kısa süre önce BM Güvenlik Konseyi'ni Mali'nin terörle mücadele çabalarının “sivil nüfus için feci sonuçları” olduğu konusunda uyardı.

Mali ordusu yaptığı açıklamada, insan hakları ve uluslararası hukuk tarafından yönlendirildiğini ve “karalayıcı spekülasyonlara karşı kısıtlama” çağrısında bulunduğunu söyledi.

Ülke, son haftalarda şiddet olaylarında belirgin bir artış gördü. BM yaptığı açıklamada, Mali'deki çatışmalardan kaçan binlerce kişinin Nijer'e ulaştığını söyledi.

Bir gün önce, Minusma olarak bilinen BM barış gücü misyonu, Burkina Faso ve Nijer ile sınır bölgesinde güvenliğin 'önemli ölçüde kötüleştiğini' söyledi.