Malezya ölüm cezasını kaldırdı

Dünyada ölüm cezasını uygulayan birkaç ülkeden biri olan Malezya'da 11 suçtan verilen ölüm cezasının kaldırıldığını duyurdu.
  • 10.06.2022, 11:51:47
  • Güncelleme: 3 hafta önce
Malezya ölüm cezasını kaldırdı

Malezya, cinayet ve “terörizm” de dahil olmak üzere bir dizi suçta kullanılan zorunlu ölüm cezasını kaldıracağını bildirdi.  Bu suçlardan yargılananlara ise yargıçlar kanunlar kapsamındaki diğer cezaları verebilecek.

Malezya Adalet Bakanı Wan Junaidi Tuanku Jaffar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 11 suç için verilen ölüm cezasının kaldırıldığı ve bunun yerine kanundaki farklı cezaların uygulanacağı ifade edildi.  Ölüm cezasının olduğu diğer 22 suçun için ise değerlendireceği belirtildi.

Malezya, ölüm cezasının kaldırılmasına yönelik ilk adımlarını , Ekim 2018'de Pakatan Harapan hükümeti döneminde attı ancak bir sonuç çıkmadı. 

Yerel basında çıkan haberlere göre ülkede 1.300'den fazla kişi idam cezasına çarptırıldı ve infazla karşı karşıya kalanların çoğu uyuşturucu suçlarından hüküm giydi . Birleşmiş Milletler uzmanları, idam cezasını elinde bulunduran ülkelerin bu cezayı yalnızca “en ciddi suçlar” için kullanmaları gerektiğini söyledi.

  • Kaynak: Ajanslar