Lübnan'ın bahsettiği o dört ülke neden korkuyor?

Lübnanlı eski bakan bir televizyona yaptığı açıklamada dört ülkenin Lübnan'daki krizin sıçramasından korktuğunu söyledi. 
  • 19.01.2023, 13:58:38
  • Güncelleme: 2 ay önce
Lübnan'ın bahsettiği o dört ülke neden korkuyor?

Lübnanlı siyasetçi ve eski bakan Ghada Shreim, yakında Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilecek olan Fransız-Amerikan-Katar-Suudi dörtlü toplantısının sonuçları için yaygın bir beklenti olduğunu belirterek, şunları ekledi: "Herkes Bu toplantıyı bekliyor, ancak bu konudaki bilgiler çelişkili."dedi.

Shreim, verdiği röportajda bu dört ülkenin Lübnan krizinin yurtdışına yayılmasından korktuğunu belirtti. "Bu toplantının Ocak ayında yapılması gerekiyordu, ancak gelecek Şubat'a ertelendi ve bugüne kadar hiçbir şeye karar verilmedi." diyen Shreim, bu dört ülkenin Lübnan'daki krizi sonlandıracak bir konuyu masaya yatıracaklarını ancak krizin sınırları aşmasından korkan bu grubun masadan sadece insani yardım vermekle kalkabilceğini de sözlerine ekledi. 

Eski bakan yaptığı açıklamada, krizin çözümü için ülke içinde bir türlü birlik sağlanmadığını ve bunun sonucunda da Lübnan'a yardım etmek isteyen ülkelerin de anlaşamayacağını ifade etti. Shreim, ülke içinde yaşanan bu anlaşmazlığı ise gerçek bir reform yapılmamasına ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir müzakere planı olmamasına bağladı. 

Shreim, bu dört ülkenin yapacağı toplantının sonuçlarından da emin olmadığını ifade ediyor. Toplantıdan çıkacak kararların toplantıyı yapan ülkelerin çıkarları ile aynı olacağı görüşünü savunuyorr.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber