Japonya’dan Çin’e karşı hamle

Japonya, Çin’in son dönemde gerçekleştirdiği dış politik atılımlara karşı bölgedeki nüfuzunu arttırmak için harekete geçti.
  • 30.04.2022, 09:30:34
  • Güncelleme: 2 hafta önce
Japonya’dan Çin’e karşı hamle

Çin’in Solomon Adaları ile yaptığı güvenlik anlaşmasının ardından Japonya bölgedeki etkinliğini kaybetmemek için ABD, İngiltere, Avusturalya, Güney Kore, Tayvan ve Hindistan gibi ülkelerle bölgede ortak bir strateji arayışında.

ÇİN VE JAPONYA ÇATIŞMASI NEREYE DAYANIYOR?

Japonya ve Çin arasındaki gerilimin tarihi 1894 – 95 yılları arasında Kore’yi kimin yöneteceği üzerinden başlıyor. Japonya çıkan savaşın galibi olarak tarihi hedefi olan Asya içlerine kadar ticaret hattını ve politik etkisini de göstermiş oldu. Japonya bir diğer hamlesini ise Çin’in Mançurya bölgesine gerçekleştirdi. Japonya’nın bu halesi ilki kadar başarılı olmadı ve geri adım atmak zorunda kaldı.

Japonya ve Çin arasındaki gerilimi en fazla arttıran diğer bir husus ise; Doğu Çin Denizi. Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’nu birleştiren Çin Denizi’nin kim tarafından kontrol edileceği. Bu bölge hem enerji kaynakları hem de stratejik olarak bölgenin hakimiyeti için önemli. Doğu Çin Denizi sadece enerji kaynakları olarak değil aynı zamanda dünyadaki ticaret gemilerinin çok büyük bir çoğunluğu bu denizden geçiyor ve bu denizin kontrolü Çin’de.

JAPONYA’DAN ÇİN’İN HAMLESİNE CEVAP

Japonya, Çin’in bölgede artan etkinliğine karşı ABD ile askeri bir tatbikat yaparak bölgedeki gücünü göstermişti. Güney Kore ile olan soğuk ilişkilerinde ise farklı bir seyir izleyerek bölgedeki etkinliğini arttırmak isteğinde.

Japon hükümeti ayrıca Çin’in Asya’da artırdığı altyapı yatırımlarına karşı bölge ülkeleriyle ekonomik iş birliğini artırmayı hedefliyor. Bununla birlikte Japonya, Endonezya ile "Serbest ve Açık Hint-Pasifik" bölgesinin korunması için iş birliğinin geliştirilmesi konusunda anlaştıklarını duyurdu.