İsrail'in, Lübnan korkusu 

İsrail Savunma Güçleri (IDF) son aylarda Lübnan sınırındaki olaylarda yüzde 420'lik bir artış tespit ettiğini açıkladı. 
  • 20.12.2022, 17:03:25
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail'in, Lübnan korkusu  İsrail Lübnan sınırı- Getty image

İsrail Today'de yer alan haberde, İsrail'in Lübnan ile olan sınırında meydana gelen olaylarda yüzde 420'lik bir artış olduğunu iddia etti. Bu iddiayı ise Hizbullah'ın bölgedeki güçler üzerinde etkisinin az olduğuna dayandırdı. 

Haberde, İsrailli yetkililere dayandırılan bilgilere göre Hizbullah'a bağlı olan Rıdvan gücünün bölgedeki unsurlarının hareket içinde olduğu ve bu durumun da İsrail güçlerini tedirgin ettiği yönünde. Hizbullah'tan bağımsız hareket ettiği düşünülen bu grupların çatışma için her an bekledikleri bildiriliyor.

Haber, Hizbullah'a bağlı Rıdvan Birliği'nin IDF'nin faaliyetlerini açık bir şekilde izlemek için ilk gelişi olmadığını, örgüt görevlilerinin, neredeyse her gün, araba ile yaya olarak yol açmak ve sınır boyunca devriye gezmek gibi paramiliter faaliyetler gerçekleştirdiğini yazıyor. 

Hizbullah'ın İsraille olan sınırında elit güç olarak nitelendirdiği Rıdvan adlı özel kuvvetler yer alıyor. Bu birliğin modern silahlarla donatılmış 2 bin 500 kişiden oluştuğu tahmin edilmektedir. Bu birlik çok daha küçük gruplar şeklinde operasyon yapabiliyor.

İsrail gazetesinde yer alan haberde, Hizbullah'ın sınır boyunca düzinelerce mevziler oluşturduğunu da yazdı. Ayrıca sınırda silah kaçakçılığının son zamanlarda daha da arttığına da yer verildi haberde. 

İsrail Lübnan sınırında birçok çobanı da keyfi olarak göz altına aldı ve onları Hizbullah'ın Rıdvan birliğine üye olmakla suçladı. 

Sınır kontrolünü sağlamak isteyen İsrail güçlü projektörle Lübnan'ın sınır köylerine gece ışık tutarak halkı taciz ettiği ve bu durumun halkın tepkisi sonucu sonlandırıldığı iddia ediliyor. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber