İsrail ve Hindistan'dan ortak balistik füze 

İsrail ve Hindistan arasında uzun zamandır devam eden ortak askeri çalışmalara bir yenisi daha eklendi.  İki ülke arasında yapılan yeni anlaşmayla kıtalararası balistik füze üretimine başlanıyor. 
  • 20.02.2023, 10:45:40
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail ve Hindistan'dan ortak balistik füze 

İsrail ve Hindistan uzun menzilli balistik füze üreteceklerini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Hindistan ve İsrail arasındaki askeri işbirliği çok yeni değil. İki ülke bölgedeki dengeleri kendi politikaları doğrultusunda çevirmek ve özellikle Pakistan'a karşı savunma ortaklıklarını ilerletmeye çalışıyorlar. 

Bu doğrultuda iki ülke arasında yapılan savunma ortaklığı Güney Asya'daki dengeleri Pakistan'a karşı kullanırken İsrail askeri teknolojisini Hindistan'a taşımayı sürdürüyor. 

2003 yılında İsrail'de üretilmeye başlandığı belirtilen LORA adlı balistik füze ilk olarak 2006 yılında Eurosatory fuarında halka tanıtıldı ve ilk olarak 2007 Paris Air Show'da halka gösterildi. O yıllardan bu zamana kadar Hindistan bu balistik füzeyi İsrail'den istiyor ve bazı üst düzey yetkililer bu füzenin alınması ile ilgili anlaşmanın yapıldığını idda ediyordu. Bu iddialar Israel Aerospace Industries ve Navratna Defence PSU Bharat Electronics Ltd (BEL) ile yaptığı anlaşma ile resmilik kazandı. Bu anlaşma ile İsrail'e ait LORA Hindistan'da üretilmeye başlanacak.

Bu anlaşmada dile getirilmeyen ama daha önce bazı kaynaklar tarafından dillendirilen ve Hindistan'ın özellikle üzerinde ısrarcı olduğu söylenilen füze menzilinin 500 km'ye çıkarılması önemli bir bilgi olduğu belirtiliyor. İki ülke arasında varılan anlaşmada menzil ile ilgili bir detay paylaşılmadığı gelen bilgiler arasında. Uluslararası bazı anlaşmalar bu kadar uzun menzile sahip balistik füzelerin üretimini yasaklıyor.
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber