İsrail suikastlarla tehdit etti

İsrail'in HAMAS'a ‘net bir mesaj’ vermek amacıyla yurt dışında yaşayan liderlerine suikast girişiminde bulunacağı iddia edildi.
  • 09.05.2022, 15:18:35
  • Güncelleme: 1 hafta önce
İsrail suikastlarla tehdit etti

İngiltere’de yayın yapan The Times'a konuşan İsrailli kaynaklar, HAMAS’a karşı İsrail'İn yeni önlemler almak için yurtdışı liderlerine suikast yapma hazırlığında olduğunu aktardı.

İsmi açıklanmayan İsrailli istihbarat kaynakları, yayınlanan yazıda, harekete 'net bir mesaj' verilmesi gerektiğini söyledi.

HAMAS, 22 Mart'tan bu yana İsrail'de ve Batı Şeria'da yaşanan çatışmalardan sorumlu tutularak, suçlu ilan edildi.

Özellikle hareketin Gazze lideri Yahya Sinvar’ın işgale karşı sert üslup kullanması, halk desteğini kazanmak isteyen İsrailli siyasileri Hamas’a karşı saldırgan kılıyor.

SİNVAR İÇİN İKİ AYRI KANAT

Haberde yer alan bilgilere göre, bazı İsrailli politikacılar ve uzmanlar, Sinvar'ı “ciddi bir güvenlik problemi” olarak nitelendirerek ortadan kaldırılması gereken bir hedef adlandırıyor.

Diğer bir kanat ise doğuracağı sonuçları hesaba katarak suikast fikrine çekimser yaklaşıyor.

SUİKAST İÇİN YURTDIŞI DAHA CAZİP GELİYOR

Haberde, Filistin toprakları içinde yapılacak bir suikastın geri dönüşleri açısından daha zararlı olacağının düşünüldüğü söyleniyor.

Bu bağlamda, Filistin içinde yapılacak eylemler yerine, Lübnan ve Katar gibi Hamas liderlerinin yoğun yaşadığı diğer ülkelerde gerçekleşmesinin daha muhtemel olduğu belirtildi.

Yine haberde İsrail’in hedefleri arasında Katar, Türkiye ve Lübnan’la ilişkileri yöneten ve Batı Şeria operasyonlarından sorumlu olan, grubunun genel başkan yardımcısı Salih el-Aruri'nin olabileceği belirtildi.

Gazete ayrıca haberinde Hamas'ın finansından sorumlu üst düzey bir isim olan Zaher Jabarin'in ismini de zikretti.