İsrail medyası HAMAS’ın yapacağı hamleleri tartışıyor

İbrani kaynaklar, İsrail işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere yönelik gerçekleştirdiği uygulama ve saldırılar sonucunda Mescid-i Aksa'daki durumun patlamasına karşı uyarıda bulunarak, HAMAS’ın İsrail ile askeri çatışma hattı üzerinden Gazze'ye girme ihtimaline dikkat çekti.
  • 18.04.2022, 14:49:59
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail medyası HAMAS’ın yapacağı hamleleri tartışıyor

'Jerusalem Post' gazetesinin yayınladığı analizde, Tapınak Tepesi'nde patlak veren olayların daha önceki senaryoları hatırlattığını, bunun da öfkeli Filistinli gençlerle ağır silahlı işgal polisi arasındaki çatışmalar olduğu belirtildi.

ROKETATARLARA SEBEP OLABİLİR

Gazete ayrıca şunları söyledi, “Polislerin Mescid-i Aksa'da ibadet edenleri coplarla dövdüğü ve sis bombası patlattığı görüntüleri de dahil olmak üzere Cuma gününden bugüne kadar olan videolar, Gazze'de roketatarların ateşlenmesine yol açabilir.”

Aynı senaryonun bir yıl önce HAMAS'ı Gazze'den Kudüs'e yedi roket fırlatmaya sevk ettiğini ve bunun 11 gün süren bir savaşa yol açtığına dikkat çekti.

Bu yılki olayların şimdiye kadar HAMAS ve diğer Filistinli gruplar tarafından yapılan uyarıların üzerine çıktığını belirterek, 'Kudüs onların geçilemeyecek kırmızı çizgileri' dedi.

Ramazan ayının başlangıcından bu yana işgal polisi, Mescid-i Aksa'da ibadet edenlere ve inzivaya çekilenlere yönelik bir dizi vahşi saldırı ve tutuklama yaparak kasten taciz ediyor.

Geçen haftalarda Batı Şeria'da yaşanan olaylara değinen gazete, işgalci İsrail ordusunun son haftalarda Batı Şeria'daki şehir ve kamplara düzenlediği baskınlarda 13 Filistinliyi öldürdüğüne dikkat çekerek, “Bu Hamas lideri Yahya Sinvar'ın sessiz kalamayacağı bir şey. Gazze'de Kudüs'te ve Mescid-i Haram'da olup bitenlere cevabı olacaktır.” yaklaşımında bulundu.