İsrail güçlerinden Ramazan öncesi saldırı hazırlığı

İsrail işgal kuvvetleri, bu yıl Ramazan ayı ile Yahudilerin Hamursuz Bayramı’nın aynı tarihlere denk gelmesi nedeniyle özellikle Kudüs’te yaşanabilecek çatışmalar için hazırlık yapmaya başladı.
  • 29.03.2022, 16:28:53
  • Güncelleme: 2 ay önce
İsrail güçlerinden Ramazan öncesi saldırı hazırlığı

Bu yıl Ramazan ayı ile Yahudilerin Hamursuz Bayramı’nın aynı tarihlere denk gelmesi nedeniyle işgal altındaki Kudüs’te gerilimin tırmanabileceğinden endişe ediliyor.

Haaretz’de yer alan habere göre, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet ve İsrail polisi, özellikle kutsal mekanlara ev sahipliği yapan Kudüs'te yaşanabilecek şiddetli çatışmalar için hazırlık yapıyor.

İsrail polisinin Filistinliler hakkında geniş çaplı bir tutuklama operasyonuna hazırladığı belirtilirken, terörle bağlantısı olduğu iddia edilen kişilerin listesinin şimdiden hazırlandığı kaydedildi.

SOSYAL MEDYA TAKİP ALTINA ALINDI

Geçtiğimiz günlerde Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelen Ürdün Kralı II. Abdullah, “özellikle Kudüs ve Mescid-i Aksa'da bölgesel bir yerleşimi ve bir Filistin devleti kurulmasını engelleyen tüm tek taraflı önlemleri dondurması” çağrısında bulundu.

Öte yandan İsrail güçlerinin sosyal medyadan “şiddet çağrısı” yapan kişileri belirlemek için kapsamlı bir çalışma yürüttüğü ifade edildi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ TEYAKKUZA GEÇİRİLDİ

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Ömer Bar-Lev’in mevcut riskleri görüşmek üzere Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el-Safadi ile Amman'da bir araya geldiği kaydedildi.

Pazartesi günü, İsrail Başbakanı Naftali Bennet, iki İsraillinin ölümüne neden olan saldırıların ardından güvenlik güçlerini teyakkuza geçirmiş ve takviye emri vermişti.