İsrail'den göç çağrısı yapılıyor

Likud lideri Benjamin Netanyahu liderliğindeki yeni sağcı hükümetin katı dini politikalar uygulayabileceğinden korktukları için Yahudileri ülkeyi terk etmeye çağıran yeni bir İsrailli grup ortaya çıktı.
  • 20.12.2022, 14:12:56
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail'den göç çağrısı yapılıyor Aktivistler, 12 Aralık 2022'de Kudüs'te Eski İsrail Başbakanı ve Likud partisi lideri Benjamin Netanyahu tarafından müzakere edilen hükümet koalisyonuna karşı bir protesto için toplandılar [Mostafa Alkharuf/Anadolu Agency]

"Ülkeyi birlikte terk edelim" adlı grup sosyal medya üzerinden 10 bin İsrailliyi İsrail'den ayrılmaya ikna etmek için kampanya yürüten bir grup olarak ortaya çıktı. 

Grubun lideri Yaniv Goralik Facebook'ta şunları söyledi: "Ülkede olup bitenler göz önüne alındığında maalesef yurtdışına taşınmak için hazırlanmamız gerekiyor. Ülke benim için önemli ama hangi hükümetin kurulacağını ve bakanlarının kim olduğunu birlikte göreceğiz."

Şimdiye kadar yüzlerce İsrailli, kampanyanın Facebook, Twitter, WhatsApp ve Telegram hesaplarına katıldı, ancak kimsenin göç çağrısına nasıl cevap vereceği henüz belli değil.

Goralik Telegram hesabından, "Ülkenin doğasının daha da kötüye gitmesinden sonra hayat artık eskisi gibi değil, ülkeyi terk etmek için bir grup düzenlemeye karar verdik, ilk kısım 10.000 kişiden oluşacak ve daha sonra genişletilecek." açıklamasını yaptı.

Bağımsız gazeteci Or-ly Barlev Twitter'da şunları yazdı: "Etkili bir şekilde oluşturulmuş koalisyon tarafından planlanan yasalar İsrail'deki rejim tipini değiştirecek. Demokrasiyi ve onu koruyan devlet kurumlarını ezecek ve vatandaşların aleyhine çalışan baskıcı bir diktatörlük kuracaklar."

İnsanları göçe davet eden grubun destekçileri arasında Amerikalı Yahudi iş adamı Mordechai Kahane de tweet attı:

"Yıllarca Suriye, Afganistan, Irak, Yemen ve Ukrayna'daki savaş bölgelerinden Yahudileri İsrail'e kaçırdıktan sonra, İsraillilerin İsrail'den Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmesine yardım etmeye karar verdim. "

  • Kaynak: Ortadoğu Haber