İsrail Filistin köylerinde yıkıma başladı

İsrail El-Halil'de kanunsuz yıkımlarına başladı.  Mesafir Yatta bölgesinde bulunan 3 köyde yıkımlara başlayan İsrail yüzlerce Filistinliyi evsiz bıraktı.
  • 22.05.2022, 08:49:50
  • Güncelleme: 1 ay önce
İsrail Filistin köylerinde yıkıma başladı

İsrail’in 2000 yılında askeri alan olduğunu iddia ettiği El-Halil kırsalından bulunan Mesafir Yatta’da 8 köyün tahliyesine dava açtı. Dava öncesi de bölgedeki Filisitinlilerin evlerini terketmeleri için baskılar aralıksız devam etti.

İsarail Mesafir Yatta’da bulunan 1200 Filistinliyi evlerinden çıkarmak istiyordu. Bunun için de yıllar süren işgal politikası sonucu olarak İsrail Mesafer Yatta’da bulunan 8 köyün boşaltılamsının önünü açan davayı İsrail Yüksek Mahekeme’nin kararıyla kazanadı.

İSRAİL KÖYLERİ YIKMAYA BAŞLADI

İsrail güçleri 3 köye girerek Filsitinlilere ait olan 20 evin yıkımına başladı. Mahekeme kararına karşı açılan durdurma kararları ise İsrail güçlerinin yıkımını durrdurmadı ve yüzlerce Filistinli evsiz kaldı. İsrail'in bölegdeki 8 köyde de yıkımlarına devam edeceği bildirildi. 

İsrail'in Filsitin köylerini yıkma girişiminin bölgedeki işgal politikasının bir sonucu görünürken bölegdeki tansiyonu yükseltmeye yönelik de provakatif bir eylem olarak ortaya çıkıyor.