İran'ın gizli Cezayir anlaşması Fas'ı tehdit ediyor

İran'ın Cezayir ile gizli bir anlaşma yaptığı ve bu anlaşma sonucu alınan dronların ayrılıkçı Polisario Cephesi üzerinden Fas'a karşı kullanıldığı iddia ediliyor. 
  • 09.03.2023, 15:01:05
  • Güncelleme: 2 hafta önce
İran'ın gizli Cezayir anlaşması Fas'ı tehdit ediyor

İran, başta Rusya olmak üzere ürettiği dronları sıcak çatışmaların olduğu yerlerde kullanmayı sürdürüyor. Bu alanların bir kısmı kamuya duyurulurken bir kısmı ise halen gizli kalmayı sürdürüyor. İran dronlarını farklı bölgelerde gerilla savaşlarını yürütmek için özellikle Ortadoğu'da kullanmayı sürdürüyor. 

İran'ın ürettiği donların şimdide Cezayir ile gizli bir anlaşmanın sonucu Fas'a karşı gerilla savaşı yürüten Polisario Cephesi'nin isyancılarına verildiği iddia ediliyor. 

İran'ın drone üretimi 1980 ve 1988 arası süren Irak savaşına dayanıyor. Daha çok cepheyi gözleme amaçlı kullanılan dronelar zaman içinde büyük bir gelişime uğradı. BU gelişimdeki en büyük etken Batı tarafından Tahran'a uygulanan yaptırımlar oldu. Uygulanan yaptırımlar Tahran'ı daha da hırslı hale getirdi ve dronları bugünkü seviyesine geldi. 

İran'a yapılan ambargo ise bazı yerlerde çeşitli şekillerde kırıldı ve bazı parçalar gizli olarak ülkeye sokuldu. İran'ın şu an üretilen dronelarının daha çok kendi imalatı olduğu tahmin edilmekte.

Fas'ın bu konu ile ilgili endişelerini ise Batılı müttefikleri ile paylaştığı belirtiliyor. Fas ayrıca, İsrail ile İbrahim anlaşmasını imzalayıp hızlı bir şekilide yürürlüğe koyan bir ülke oldu. Fas'ın İsrail'den birçok silah dışında aynı zamanda demir kubbeyi alması da söz konusu ancak bu alımda sürecin uzayabileceği belirtiliyor. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber