İran yeni kargo uçağını tanıttı

İran'da yerli üretim Simorq (Phoenix) nakliye uçağı İsfahan’da Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani'nin katıldığı törenle görücüye çıktı.
  • 20.05.2022, 09:55:43
  • Güncelleme: 8 ay önce
İran yeni kargo uçağını tanıttı

Uçak, İran Havacılık Endüstrileri uzmanları tarafından üretildi.

İsfahan kentinde düzenlenen törende konuşma yapan Tuğgeneral Aştiyani, "İran'ın, coğrafi konumu itibariyle her zaman sel, yangın ve deprem gibi çeşitli doğal afetler yaşanıyor. Bu nedenle kurtarma helikopteri filosuna hafif nakliye uçaklarının eklenmesi vatandaşlara ve devlet kurumlarına hizmet sağlayabilir." dedi.

Aştiyani, “Bölgedeki gelişmeler göz önüne alındığında, uçaklar, kargo, personel ve silahlı kuvvetlere savaş alanlarındaki desteğin taşınmasında da önemli bir rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

Aştiyani, silahlı kuvvetlerin çeşitli kara, deniz, hava ve elektronik savaş alanlarındaki ihtiyaçlarının karşılanmasının savunma bakanlığının temel önceliği olduğunu vurguladı.

Simorq nakliye uçağı, ülkenin ve silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına karşılık tasarlanan, bir önceki neslin yeniden tasarlanmış ve geliştirilmiş bir versiyonu olarak göze çarpıyor.