İran, hangi ülkeye hava savunma sistemi kurdu?

İsrail'in Suriye'deki İran'ın Devrim Muhafızlarına ait bazı önemli noktaları vurması sonrası Tahran'ın bölgeye hava savunma sistemi yerleştirdiği bildirildi. 
  • 23.01.2023, 17:10:47
  • Güncelleme: 6 gün önce
İran, hangi ülkeye hava savunma sistemi kurdu?

İran kaynakları, İran Devrim Muhafızları milislerinin İran'ın karşı karşıya olduğu tehditlere karşı son dönemde Suriye'de hava savunma sistemi kurduğunu iddia etti.

Devrim Muhafızları milislerinin Suriye'de hava savunma sistemi kurduğuna dair olan bu iddia, İran Devrim Muhafızları'ndaki yetkililerden alıntı yapan diğer bazı kaynaklar ve internet siteleri tarafından doğrulandı.

Kaynaklara göre, milislerin son iki yılda Suriye'de kapsamlı bir hava savunma ağı kurmak için on milyonlarca dolar harcadığını ve ekipman gönderdiğini, ancak İsrail'in İran'ın bölgedeki tüm projelerini hedef almaya devam ettiğini belirtti.

Suriye'de konumlandırılan hava savunma sistemlerinin kullanımı için de İran'a bağlı milislerin eğitimi için bölgeye Devrim Muhafızlarına bağlı uzman eğitmenlerin gittiği belirtildi. 

İsrail, Suriye'nin güneyi ve başkent Şam çevresi ile Suriye kıyıları başta olmak üzere Suriye'nin çeşitli noktalarında İran Devrim Muhafızlarına bağlı milislere ait mevzi ve kamplara dönem dönem saldırılar düzenliyor. Düzenlenen bu saldırılar öncesi ise İsrail, Rusya'ya bilgi veriyor. Bazı kaynaklar bahsi geçen bu bölgelerden Rusya'nın güçlerini çektiği yada çok azalttığı yönünde. 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber