Irak, intihar vakalarıyla sarsılıyor! Sebebi ise şok edici 

Irak'tan gelen haberler duyanları ürkütüyor. Art arda gelen intihar vakaları gözleri bir kez daha Irak'ın Dhi Kar  ( ذي قار) şehrine çevirdi. 
  • 17.05.2023, 10:24:03
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Irak, intihar vakalarıyla sarsılıyor! Sebebi ise şok edici 

Irak'ın son dönemde yaşanan intihar vakalarındaki artış gözleri adını bu tür olayların çok sık yaşandığı Dhi Kar şehrine çevirdi. Peki bu şehirde neler oluyor? 

Yıl 2017 art arda gelen intihar haberleri yetkilileri endişelendirdi. İntihar sayısı o yıl içinde 422'ye yükseldi. 2018'de bu sayının azalması beklenirken 519 rakamı korkuları daha da artırdı. İntihar vakaları her geçen gün daha da arttı. 2019 yılına gelindiğinde intihar ederek ölenelerin sayısı 590 oldu. Sadece 2019 yılında 1112 intihara teşebbüs vakası görüldü. İntihar sonucu ölüm vakaları 2022'de tespit edilebilen vaka sayısı 58'i erkeke 43'ü de kadın olan intihar vakaları yaşandı. 2023'te de bu vakaların devam ettiği belirtiliyor. Farklı zamanlarda fakat aynı yerde intihar vakaları tespit ediliyor. 

NASIL İNTİHAR EDİYORLAR?

İntihar vakalarının yıllara dağılımında kadın oranının daha fazla olduğu görülüyor. Yetkililer intihar şekillerini ise, ateşli silahları kullanma, boğulma, kendini yakma-asma ve aşırı doz uyuşturcu almak olarak açıklıyor. 

YER AYNI

Yetkililer intihar vakalarının genellikle aynı yer ama farklı zamanlarda gerçekleştiğini kimi zaman bu vakaların aynı günde 3 defa yaşanabildiğini kaydediyor. 

NEDEN İNTİHAR EDİYORLAR?

Dhi Kar eyaletinde yoğunlukla yaşanan bu intihar vaklarının ardında kendilerine El-Kurban adını veren bir grup olduğunu belirtiliyorlar. Yerel kaynaklar El-Kurban adı verilen grubun Hz. Ali'ye (a.s) takip ettikleri ve zaman zaman kendi aralarında kura çekerek kurada kimin adı geçerse adak olarak adandığını ifade ediyorlar.

Yerel kaynaklar halkın, hükümet ve yetkililerin artan bu intihar vakaları hakkında bir girişimde bulunulmamasından yakındığını kaydediyorlar.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber Özel