Hindistan'da öfke dinmedi

Hindistan’ın birçok bölgesinde Cuma Namazı sonrası gösteriler düzenlendi. Protestolar sonucu bazı bölgelerde eleştirilere neden olan 144’üncü madde devreye sokuldu. Bu madde ile gelen yasakların ise halkın daha fazla tepkisine neden olabiliceği söyleniyor.
  • 10.06.2022, 14:18:42
  • Güncelleme: 9 ay önce
Hindistan'da öfke dinmedi

Hindistan’da bulunan Delhi, Batı Bengal ve Uttar Pradesh’te müslümanlar Cuma Namazı sonrası gösteri düzenledi.

Ülkede protestolar yeni değil. Bir haftaya yaklaşan bir süredir ülkede iktidar olan ve aşırı milliyetçiliği ile bilinen Halk Partisi (BJP) yetkililerinin Hazreti Muhammed (SAV)’e hakaret içerikli ifadeler kullanmasının ardından alevlendi. Açıklamanın ardından gelen görevden almalar ise ülkede Müslümanların protestolarını dindirmedi.

 

 

İslam dünyasında tepkiyle karşılanan açıklamalar Hintli yetkililerin geri adım atmasını sağladı. Fakat öfkesi dinmeyen müslümanlar Delhi, Uttar Pradesh, Batı Bengal ve bu bölgelere bağlı birçok camide Cuma Namazı sonrası protesto gösterileri düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı protestolarda iktidar partisi BJP aleyhine sloganlar atıldı.

Protestolar sonrası ise bölge yetkilileri tarafından dört kişinin bir araya gelmesini engelleyen 144’üncü madde devreye sokuldu.  Gösterilerin olduğu bölgelere ise çok sayıda polis gönderildi. Yetkililer olayların daha da büyümesinden endişe ediyor.

 

 

  • Kaynak: Ajanslar