Hapishaneler savaş karşıtları ile dolu

Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından ülkedeki savaş karşıtları farklı platformlardan düşüncelerini ifade etmek istediklerinde karşılarında polisi buluyorlar. 
  • 20.06.2022, 12:53:01
  • Güncelleme: 7 ay önce
Hapishaneler savaş karşıtları ile dolu

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı çıkan savaş karşıtlarını zorlu bir süreç bekliyor. İlk etapta sosyal medya üzerinden kendini ifade etmek isteyenler ilk olarak sosyal medya hesaplarının kapatılmasıyla karşı karşıya kalıyorlar. Ardından gece yarısı evlere yapılan baskınlar. Polis savaş karşıtı bildirim yada faaliyette bulunanların evlerini basıyor ve tüm dijital envanterleri topluyor. "Terörizme çağrı yapmak" ve "Rus silahlı kuvvetlerinin itibarını zedelemek" suçuyla karşı karşıya kalan kişilerin sayısı her geçen gün büyük artış gösteriyor. Bu artıştaki en önemli faktör ise Rus parlementosunda Ukrayna işgali sonrası alınan kararlar. 

OVD-Info izleme kuruluşuna göre, Rusya genelinde 24 Şubat'tan bu yana savaş karşıtı gösteriler nedeniyle 15 binden fazla kişi gözaltına alındığı bilgisini paylaşıyor. 

Rusya'da ise her geçen gün ölen asker sayının önlenemez şekilde artması ülke genelinde savaş karşıtı düşüncelerin de katlanarak artmasının önünü açıyor. 

Rusya'daki savaş karşıtları ise hapis ve arka arkaya gelen para cezalarıyla boğuşuyor.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber