Gündem neden Ekşi Sözlük'ten takip edilmemeli?

Ekşi Sözlük yaklaşık 22 yıldır birçok insanın Türkiye gündemini takip ettiği sitelerden biri. Ancak ortaya çıkan detaylar, Ekşi Sözlük'ün kendi gündemi olduğunu gözler önüne serdi.
  • 08.04.2022, 17:18:06
  • Güncelleme: 1 ay önce
Gündem neden Ekşi Sözlük'ten takip edilmemeli?

Ekşi Sözlük, yaklaşık 22 yıl önce kurulan, Türkiye'nin en fazla bilgi barındıran nadir internet sitelerinden biri. Kurulduğu ilk yıllarda, daha sert kurallarla yönetilip, Vikipedia tarzında bir bilgi hazinesi oluşturulmaya çalışılsa da, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin yükselmesi ile Ekşi Sözlük de zaman içerisinde bir sosyal medya platformuna dönüştü.

Ekşi Sözlük'e üye olmanın zaman alması, üye olan herkesin 6 ay ile 2 yıl arasında bir onay sürecine tabii tutulması, gençler arasındaki kullanımını da hızla arttıran etkilerden biri oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 10 sitesinden biri olan Sözlük'ün gündeme getirdiği içeriklerin manipüle edildiğini ortaya çıkardı.

Ekşi Sözlük'te, "Yazar" yetkisi bulunan her üyenin, sözlükte bir konu başlığı açmasına izin veriliyor. Ancak bu başlıklar, diğer üyelerin başlık altına yazdıkları yorum sayısına göre gündeme geliyor, yorum almayan başlıklar kayboluyor.

Sözlükte, bir de başlıkların kategorize edildiği "Kanal" sistemi mevcut. Örneğin, yeni çıkmış bir kitapla ilgili başlığın, "Edebiyat" kanalına alınması gerekiyor. Bu işlem, yaklaşık 2 hafta öncesine kadar, sözlükte 500'den fazla yorumu bulunan herkese otomatik olarak verilen bir yetki idi. Sözlükte bulunan kanallardan biri ise "Troll" kanalı, bu kanala alınan konu başlıkları "Gündem" alanında görünmüyor, yorum yazmak ve içeriği okuyabilmek için özellikle "Troll" kanalını görmeyi seçmeniz gerekiyor.

Ancak bir sosyal medya kullanıcısı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, otomatik olarak verilen "Kanal atama" yetkisini Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) "Troll" orduları tarafından kötüye kullanıldığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve CHP hakkındaki olumsuz veya eleştiri içeren başlıkları "Troll" kanalına atarak, sözlükte verilen bu yetkiyi manipüle ettiklerini ortaya çıkardı.

Bu bilginin ulusal haber mecralarında yer almasının ardından, sözlük yönetimi otomatik olarak verilen kanal atama yetkisini devre dışı bırakıp, kimlere kanal atama yetkisi verileceğini görünmeyecek bir hale getirdi.

SÖZLÜKTE YAPILAN MANİPÜLASYONLAR

Abese_irca kullanıcı adlı sosyal medya kullanıcısının ekran görüntüsü alarak bir araya getirdiği konu başlıkları, sözlük'ten tamamen kaldırılsa da, yaşanan en ciddi örneklerden biri "Aselsan'ın Katar'a satıldığı" iddialarıydı.

Bu başlığın açılmasının ardından, haberin daha fazla insana ulaşabilmesi adına, yasak olmasına rağmen "sanat, edebiyat, tarih, eğitim" gibi kanallara da alınarak gündemde kalması sağlandı.

 Sözlükte gündem olmasının ardından, hükümet karşıtlığı ile bilinen bir çok haber sitesinde de bu haber yer almış, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Gorgun bu iddiaları yalanlamıştı.

Ekşi Sözlük'te birçok konuda bu tarz manipülasyonlar yapıldığı, görünmesinin muhalefet partilerine zarar vereceği düşünülen içeriklerin gündemde tutulmasının önüne geçildiği, hükümetin yaptığı olumlu şeylerin ise gündeme getirilmediği gerçeği gözler önüne serildi.

Bahsi geçen verilerin sosyal medyada gündem olmasının ardından, "nick degildir o nick olsa duramazsin" kullanıcı isimli Ekşi Sözlük kullanıcısı,

"yıl 2011 o dönem grey'de çalışıyorum. küçük bir minimal ekiple chp genel merkezinde çalışmaya başladık seçim reklam çalışmaları için. ekşi sözlük yönetimi chp genel merkezini ziyaret ederek, chp için gönüllü olarak çalışan neredeyse tüm gençlik kolları üyelerini, ziyareti sırasında aktif üye olarak atamışlardı. (bunun için ücret ödemesi yapılıp yapılmadığı konusunda bilgim yok)

o dönemde üye değildim fakat üyeliği de talep etmemiştim. kendi çabamla üye oldum birileri tarafından hibe edilmedi.

alın size birebir yaşayan bir insanın ağzından gerçek idda.
2011 seçimlerinde bunu yaşayan birisi olarak söylüyorum
şimdiye kadar bu hareket kaç kez tekrarlanmıştır merak ediyorum.

kimseye sağda solda falancı trol diye atıp tutmayın kardeşim
yönetim trolleri içimize serpiyor zaten.

doğru söyleyini 9 köyden kovarlarmış
bakalım bana ne olacak.

edit. aslında tarihide aşağı yukarı hatırlıyor gibiyim.
2011 mayıs ayında olmuş bir olaydı.
2011 chp başlıkları içerisinde mayıs 2011 üyelerin neredeyse tamamını troll olarak kabul edebiliriz.
diğer seçimler içinde bir sürü troll ordusu piyasa sürülmüştür mutlaka"

İfadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı.