Forbes dergisinden çarpıcı Bayraktar TB2 analizi

Bayraktar TB2’lerin Rus ordusu karşısındaki başarısının Ukrayna için tam bir sürpriz olduğunu belirten Hambling, ABD’den tedarik edilecek lazer güdümlü füzelerin TB2’lerde kullanılabileceğini belirtti.
  • 09.04.2022, 13:12:19
  • Güncelleme: 1 ay önce
Forbes dergisinden çarpıcı Bayraktar TB2 analizi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Forbes dergisi, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimini konu alan bir makale yayımladı.

Türkiye’de üretilen silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2’lerin Ukrayna ordusunun en güçlü yanı olduğuna dikkat çekilen yazıda, Rusya’nın kayıplarının açıklanandan yüksek olduğu iddia edildi.

RUS ORDUSU TB2'LER KARŞISINDA ETKİSİZ KALDI

David Hambling tarafından kaleme alınan makalede, TB2’ler karşısında etkisiz kalan Rus ordusunun ciddi bir başarısızlık gösterdiği ve Ukrayna ordusu karşında hezimete uğradığuna dikkat çekildi.

Türkiye’nin işgalden hemen önce Ukrayna’ya fazladan Bayraktar TB2 sevkiyatı yaptığını belirten Hambling, Ankara’nın iki ülke arasındaki savaşa taraf olmamak için füze sistemleri de dahil olmak üzere yeni sevkiyatlardan kaçındığını öne sürdü.

Hambling, TB2’lerin başarısının Ukrayna için tam bir sürpriz olduğunu belirterek, Ukraynalıların Türkiye’de üretilen SİHA’lar için şarkı bile bestelediğini hatırlattı.

ABD FÜZESİ TB2'LERE MONTE EDİLEBİLİR

Rus birliklerini etkisiz hale getirmek için TB2’lerden atılan füzelerin yakın zamanda tükenebileceğine dikkat çeken Hambling, ABD’den alınabilecek lazer güdümlü roketlerin TB2’lere monte edilebileceğini kaydetti.

Hambling ayrıca Ukrayna’nın SİHA’ları nerede ve ne sıklıkla kullanıldığını tam olarak açıklanmamasının bir savaş stratejisi olduğunu belirtti.