Filistin, Sinvar için kenetlendi

İsrail'in, İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Gazze sorumlusu Yahya Sinvar'a suikast ihtimalinin dillendirilmesi ve harekete yönelik tehditlerin üzerine Gazze'de destek yürüyüşleri gerçekleştirildi.
  • 08.05.2022, 10:58:16
  • Güncelleme: 2 hafta önce
Filistin, Sinvar için kenetlendi

Geçtiğimiz günlerde, İsrailli temsilciler, eski yetkililer ve gazeteciler, Tel Aviv yakınlarındaki Elad şehrinde meydana gelen ve 3 Yahudi’nin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan sorumlu tuttukları Yahya Sinvar'ın öldürülmesi çağrısında bulundular.

AĞIR SONUÇLARI OLUR

Bu çağrının ardından HAMAS hareketinin askeri kanadı El-Kassam Tugayları, İsrail'i hareketin Gazze Şeridi'ndeki lideri Yahya Sinvar'a veya direniş liderlerine zarar vermesinin ağır sonuçları olacağı konusunda uyardı.

El-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, “düşmanın dediğine göre Yahya Sinvar'a veya direniş liderlerinden herhangi birine zarar vermenin bölgede bir depremin habercisi olur” uyarısını yaptı. Ubeyde, “Sinvar'a zarar vermek benzeri görülmemiş bir tepkiye yol açar. Seyfül Kudüs savaşı düşmanın tanık olacağı şeye kıyasla normal bir kavga olarak kalır” ifadelerini kullandı.

Sinvar, geçen ayın sonunda yaptığı bir konuşmada, hareketin geçen yıl çektiği Kudüs Kılıcı’nın kurtuluş gününe ve geri dönüşe kadar kınlanmayacağını söylemişti.

HAN YUNUS’TA DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehri, Gazze'deki İslami Direniş Hareketi 'Hamas'ın lideri Yahya Sinvar'ı desteklemek için kitlesel bir mitinge tanık oldu.

Filistin halkının ve direniş gruplarının liderlerinin de katılımıyla şehrin sokaklarında oluşan kalabalık, Sinvar'ın konakladığı eve kadar yürüdü. Kalabalık, bölgedeki grupların ortak hareketini destekleyen sloganlar attı.

"KANA KAN BOMBAYA BOMBA"

Yürüyüş sırasında konuşan Hamas liderlerinden Muşir El-Masri yaptığı açıklamada, işgalci İsrail’in suikast imaları yaparak ateşle oynadığını, kanın kanla, bombalamanın da bombalama ile karşılanacağını söyledi.

İslami Cihad Hareketi lideri Halid el-Batş ise, “Filistin direnişinin liderlerinden herhangi birine yurtiçinde veya yurtdışında zarar vermenin; cehennemin kapısının işgal güçlerine açacağını” söyledi.

“SİNVAR'A SUIKAST YAPMAYIN”

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Gazze'de Hamas lideri Yahya Sinvar'a suikast yapılması talepleriyle ilgili bir soruya yanıt olarak, bunun siyasi bir mesele olmadığını ve güvenlik nedeniyle tüm kararların kapalı salon tartışmalarında alınması gerektiğini söyledi.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth’un internet sitesinde üst düzey bir güvenlik yetkilisinin İsrail ordusu komutanlığının siyasi liderlere bu aşamada gelecek tepkiler sebebiyle Gazze'de Hamas lideri Yahya Sinvar'a suikast yapmamalarını tavsiye ettiği aktarıldı.