Esed'in halkına karşı kimyasal kullandığı resmileşti 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü son yayınladığı raporunda 2018 yılında Doğu Guta'da 78 sivilin ölümüne neden olan kimyasal saldırının ardındaki gerçeği aydınlattı.
  • 27.01.2023, 15:58:28
  • Güncelleme: 1 ay önce
Esed'in halkına karşı kimyasal kullandığı resmileşti  Bodies of victims of a suspected chemical attack on Ghouta, Syria on Wednesday, August 21, 2013. © 2013 AP Photo/

Yıl 2018. Suriye'de Esed rejiminin ablukasında bulunan Doğu Guta'nın Duma ilçesinde yaşanan katliam savaşın korkunç yüzünü bir kez daha ortaya koymuştu. 

Kimyasal silahların sivil halk üzerinde kullanıldığı bu saldırıda 78 sivil hayatını feci şekilde kaybetmişti. Aradan geçen yıllar bu katliamın ardındaki sorumluları raporlarla belgeleyerek kamuoyuyla paylaşacaktı. 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) hazırladığı üçüncü raporunda 78 sivilin katledilişinin sorumlularını gün yüzüne çıkardı.

Hollanda'nın Lahey kentinde OPCW Soruşturma ve Teşhis Ekibi (IIT) tarafından hazırlanan bu üçüncü rapor 7 Nisan 2018'deki yaşanan katliamı şu şekilde aktarıyor: 

Attacks on Ghouta: Analysis of Alleged Use of Chemical Weapons in Syria |  HRW

"7 Nisan 2018 akşamı, Suriye rejiminin elit birimi olan Kaplan Kuvvetleri'ne ait birim Duma'da sivillerin yaşadığı bir bölgede iki apartmanın üzerine zehirli klor gazı içeren iki sarı silindir attı. Ardından ölü ve yaralılar."

Hazırlanan rapor; uzmanlar, taraf devletler ve diğer kuruluşlar tarafından toplanan ve sağlanan fiziksel kanıtların değerlendirilmesi ile oluşturuldu. Buna 70 çevresel ve biyomedikal numune, 66 tanık ifadesi ve adli tıp analizi, uydu görüntüleri, gaz dağılım modellemesi ve yörünge simülasyonları gibi diğer doğrulanmış veriler dahil edildi. 

Elde edilen kanıtlar, müfettişler, analistler ve birkaç harici bağımsız uzman tarafından da incelendi.  

IIT, bir dizi olası senaryoyu değerlendirdi ve topladıkları ve analiz ettikleri kanıtlara karşı geçerliliklerini test ederek şu sonuca vardılar: Suriye Arap Hava Kuvvetleri bu saldırının failleridir. 

Genel Direktör Arias araştırma ile ilgili şu çarpıcı açıklamayı yapıyor: "Dünya artık gerçekleri biliyor - OPCW ve ötesinde harekete geçmek uluslararası topluluğa kalmış." 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber