Esed rejimi Suriyeli genci işkenceyle öldürdü

Ülkesindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşı Nur Sabbagh, ülkesine döndükten sonra Esed güçleri tarafından gözaltına alındı. Sabbagh’ın ağır koşullar altında tutulduğu cezaevinde işkence sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıktı.
  • 27.05.2022, 11:25:04
  • Güncelleme: 2 ay önce
Esed rejimi Suriyeli genci işkenceyle öldürdü

Suriye’de 11 yıldır devam eden savaşta Esed rejimi tarafından, sivil halka yönelik uygulanan kötü muamele ve insan hakları ihlallerine bir yenisi daha eklendi.

BBC muhabiri Mughira El Şerif, Suriye vatandaşı Nur Sabbagh’ın Esed güçleri tarafından gözaltında alındıktan sonra cezaevinde öldürüldüğünü belirtti.

Suriye’deki savaştan kaçarak, Türkiye’ye sığınan Nur Sabbagh, Nisan 2018’de Halep’e dönerken bir kontrol noktasında Esed güçleri tarafından gözaltına alındı.

GÖRÜŞME İÇİN 14 BİN DOLAR RÜŞVET

Sabbagh’ın ailesi o tarihten itibaren çocuklarından haber alınamadığını açıkladı. Cezaevinde oğluna görmek için 14 bin dolar rüşvet vermek zorunda kaldığını belirten Nur’un annesine sadece bir kez izin verildi.

Son alınan bilgilere göre, “İşkence Merkezi” olarak bilinen Seydnaya Askeri Cezaevi’ne götürülen Suriyeli genc, hiçbir sağlık problemi olmamasına rağmen hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili açıklama yağan BBC muhabiri Şerif, “Suriye rejimi, 30 Mart 2021’de Nur’un kimliğini ailesine teslim ederek cezaevinde öldüğünü iletti” açıklamasında bulundu.

BABASI BOMBARDIMANDA HAYATINI KAYBETTİ

Nur’un babası Muhammed Walid’in de 10 Eylül 2016’da Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hava desteği verdiği rejim bombardımanında hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Halep’e bağlı Bustan El Kasr mahallesine düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Walid, kafasına isabet eden iki şarapnel parçası sonucu hastaneye kaldırılmıştı.

Nur’un cenazesinin henüz ailesine teslim edilmediği öğrenildi.

SURİYE’YE DÖNENLER TEDİRGİN

Suriye’ye döndükten sonra Esed güçleri tarafından intikam alınması korkusu yaşayan mülteciler, ülkelerine geri dönme konusunda tedirginlik yaşıyor.

Özellikle muhalif kanatta yer alan Suriyeliler, hukuk sistemindeki zafiyetler nedeniyle yasadışı tutuklanma ve finansal zorbalıklara maruz kalabiliyor.

Suriye Vatandaşlık Onuru Derneği (Syrian Association for Citizens’ Dignity) adlı sivil toplum örgütü tarafından hazırlanan rapora göre, ülkelerine dönen Suriyelilerin yüzde 65’i rejimin kontrolündeki bölgelerde kendilerini güvende hissetmediklerini söylüyor.