'Dünya Başörtüsü Günü' ile sınırlar ve kalıp yargılar kalkıyor

1 Şubat Dünya Başörtüsü Günü İslamofobi, ayrımcılık, kişisel ifade özgürlüğüne çekilen set ve yabancı düşmanlığı gibi insaların sınırlayan olgulara karşı olarak oluştu. 
  • 01.02.2023, 09:02:00
  • Güncelleme: 1 ay önce
'Dünya Başörtüsü Günü' ile sınırlar ve kalıp yargılar kalkıyor

Bu yıl 11'inci yılı, 1 Şubat Dünya Başörtüsü Günü'nün. Müslüman olsun yada olmasın kişilerde güçlü duygular uyandıran başörtüsü 1 Şubat ile farklı düşüncelerdeki insanların birbirini anlamasına yardımcı oluyor. 

Dünya Tesettür Günü, kişisel dini ifade özgürlüğünü desteklemek ve kültürel anlayışı geliştirmek amacıyla, 1 Şubat'ta hayatın her kesiminden kadınları bir günlüğüne başörtüsü deneyimine davet ederek oluşturulan özel bir gün.

Twitter'da #WorldHijabDay #UnapologeticHijabi hastagleri ile desteklenen 1 Şubat Dünya Başörtüsü günü baskıyı değil ilerlemeyi teşvik ediyor.

 

Bu özel gün ile dünyanın farklı yerlerinde kadınların başörtüsü taktıkları için tacize ve ayrımcılığa maruz kalmalarına karşı farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Başörtüsüne karşı ayrımcılığın çok büyük ölçülerde yaşandığı toplumlarda 1 Şubat Dünya Başörtüsü Günü'nün; farklı görüş, düşünceye ve inanca sahip insanların birbirlerini anlamayı sağlayacağı ve önemli bir oranda farkındalık ortaya çıkaracağı düşünülmekte.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber