Çin, Batı'yı “iki yüzlü ve ırkçı olmakla” suçladı

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD, NATO ve bazı batılı medya kuruluşlarının Ukrayna konusunda çok ikiyüzlü olduğunu, savaş hakkındaki raporlarının ırkçılık koktuğunu Irak, Suriye, Afganistan ve Filistin'deki sivil kayıplar konusunda eşit derecede endişe duymadıklarını söyledi.
  • 02.04.2022, 12:04:41
  • Güncelleme: 4 ay önce
Çin, Batı'yı “iki yüzlü ve ırkçı olmakla” suçladı

Çin hükümeti, ABD ve NATO'nun Irak, Suriye, Afganistan ve eski Yugoslavya'daki savaşlarının neden olduğu sivil kayıplar konusunda neden benzer bir öfke olmadığını sorarak, Batı'nın Ukrayna'daki savaşla ilgili ikiyüzlü tavır sergilediğini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “ABD, NATO ve bazı batı medyası çok ikiyüzlü, özellikle de bazı haberler ırkçılık kokuyor” dedi. Sözcü “Irak, Suriye, Afganistan ve Filistin'deki sivil kayıplar konusunda aynı derecede endişeli miydiniz, merak ediyorum. Bu siviller senin için hiçbir şey ifade etmiyor mu?” diye sordu.

Pekin, Batı bloğunun aksine, savaşlara karşı çıkmakta ve her yerde barış çağrısında tutarlı olduğunu savundu.

Haber ajansı AFP'den bir muhabir, Çin'in Rusya'yı Ukrayna'yı işgalinden dolayı neden kınamadığını sorması üzerine, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, basın toplantısında bu sert yorumları yaptı.

AFP muhabiri soruda, “Çin'in Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline açıkça karşı çıkmadığı sorulduğunda, Çin'in bu tür ayrım gözetmeden sivilleri öldürmesiyle bir sorunu olmadığını varsaymalı mıyız?” dedi.

Muhabir şöyle devam etti: “Başkan Biden, Başkan Putin'i 'savaş suçlusu' olarak nitelendirdi. Çin, Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları işlemiş olabileceği konusunda hemfikir mi?”

Zhao Lijian, Ukrayna konusunda Çin, uluslararası toplumun iki şeye, yani barış görüşmelerine ve büyük ölçekli bir insani krizden kaçınmaya odaklanması gerektiği görüşünü bildirerek,

“Bu konuda da büyük çaba sarf ettik. Çin, Ukrayna'daki insani durumu kolaylaştırmak için altı maddelik bir girişim önerdi ve gerçek adımlar attı. Gerektiğinde yeni insani yardım sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

“Çin'in barış görüşmeleri konusundaki tutumunun tutarlı olduğunu vurgulamak istiyorum. Çin'in Irak, Suriye, Afganistan ve Filistin ve İsrail gibi sıcak nokta meseleleriyle ilgili açıklamalarına başvurabilirsiniz' açıklamasını yaptı.

Sözcü muhabire yönelerek “Sivil kayıplar ve insani durum söz konusu olduğunda, Irak, Suriye, Afganistan ve Filistin'deki sivil kayıplar konusunda aynı derecede endişelenip endişe duymadığınızı merak ediyorum. Bu siviller senin için hiçbir şey ifade etmiyor mu?” diye sordu.

"ÇİN’E SUÇLAMA YAPACAK DURUMDA DEĞİLSİNİZ"

Sözcü ayrıca, “1999'daki Sırbistan'ı veya Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni unutmayın. Oradaki sivil kayıpları önemsediniz mi? Aksi takdirde, Çin'e karşı suçlama yapacak durumda değilsiniz” dedi.

Dışişleri Bakanı sözcüsü, “Bazı medyanın barışı teşvik eden şeylere daha fazla odaklanmasını öneriyoruz” dedi. ABD ve NATO ülkelerine mühimmat tedarik etmelerini veya aleve benzinle gitmelerini değil, Avrupa, Rusya ve Ukrayna ile konuşarak oturup barışı inşa etmelerini tavsiye edebilirler” dedi.