CIA'in hedefinde Sudan ve Libya var

ABD, Rusya'nın uluslararası paralı askeri gücü Wagner'e karşı savaş başlattı. Wagner'in etkisinde olan ülkelerde operasyonalarına ağırlık veriyor. İlk hedef ise Sudan ve Libya.
  • 03.02.2023, 11:42:32
  • Güncelleme: 1 ay önce
CIA'in hedefinde Sudan ve Libya var

Yevgeny Prigozhin'in başında olduğu Wagner paralı askeri grubu her ne kadar Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin'e ile işbirliği içinde olduğu bilinse de Moskova iddia edilen iş birliğini kabul etmiyor.

ABD ise Wagner'in askeri ilerlemesinden memnun değil. Bu durum ise ABD'nin Wagner'e olan baskısını arttıyor. ABD, Orta Doğu'daki müttefiklerine Wagner'e olan desteklerini kesmesi için de son dönem içinde baskılarını arttırdı. 

Biden yönetiminin Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden özellikle Sudan ve Libyalı yetkililere baskı yaptığı belirtilmekte. 

WAGNER NEYİN PEŞİNDE?

Wagner Sudan'da hükümeti yöneten ordu ile işbirliğini sürdürüyor ve buradaki altın madenlerinin işletilmesi ve korunması konusunda yönetiminde yanında yer alıyor. Wagner bu şekilde orduya karşı bir batı bloğu hareketinin de önüne geçiyor. Buna rağmen ABD'nin Sudan'da ki etikisinin ne büyük kanıtı İsrail'İn Sudan ile imzalayacağını açıkladığı 'Normalleşme' anlaşması. Bu anlaşma ABD'nin İsrail üzerinde daha fazla Sudan'da etkin olması anlamına geleceği belirtiliyor. 

Wagner bununla birlikte Libya'nın doğusunda etkin halde olan Halife Hafter yönetimi ile de bağlandılı ve onun yönetimde kalamsı için gerekli olan tüm çabayı gösteriyor. 

Wagner bu bağlamda enerji ve maden kaynaklarının yoğun olduğu bölgelerde etkinliğini gösteriyor. Böylece kendisi için savaşanlara da ekonomik girdi sağlamayı başarıyor. 

Wagner, Mali, Libya, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Suriye dahil olmak üzere Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde binlerce askerini görevlendirdi. Wagner bu bölgelerdeki enerji ve maden kaynaklarının çok büyük bir bölümünü elinde tutuyor. 

Yevgeny Prigozhin'in yaptığı çalışmalar hakkında gelen soruları ise sahibi olduğu Concord Grouo adlı bir basın danışmanlığı şirketi yürüyor. Bu şirket ise bu konular hakkında cevap vermemeyi tercih ediyor.

CIA ENDİŞELİ

Wagner'in özelikle Libya ve Sudan'daki rolü ise CIA direktörü William Burns'ün gündemini hayli meşgul ediyor. Ocak ayı içerisinde Sudan ve Mısır'da yaptığı görüşmeler bunun en önemli bir işareti konumunda. 

Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Ocak ayı sonlarında Kahire'ye yaptığı bir gezide Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile grubu görüştüğünü belirtmiş ve ardıdan Wagner'in etkinliklerinden duyduğu endişeyi dile getirmişti. 

Mısırlı bir yetkiliden elden edilen bir bilgi de ise, Burns ve Blinken'in Sisi hükümetini Sudan'ın yönetici generallerini ve Libya'daki Hefter'i Wagner'le anlaşmalarını sona erdirmeye ikna etmeye çağırdığını belirtiyordu.  Yetkili, Mısır İstihbarat Dairesi Başkanı Abbas Kamil'in Sudan'ın egemenlik konseyi başkanı Orgeneral Abdel-Fattah Burhan ile geçen ay Hartum'da yaptığı görüşmelerde Batı'nın endişelerini ilettiğini de bilgilere ekliyordu. 

WAGNER'İN AFRİKADAKİ ÜSSÜ

Wagner'in Sudan'ı Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki operasyonları için bir üs olarak kullanıyor. Sudanlı bir yetkili ise, Mısır'dan  ve BAE'den sürekli olarak ABD'nin mesajının iletildiği bilgilisini paylaşıyor. 

Wagner Sudan'da Hızlı Destek Birimi'nin eğitilmesi ve üst düzey isimlerin korunması gibi rolleri üstleniyor. Hızlı Destek Birimi (HDB) Janjaweed militanlarından oluşuyor ve Muhammed Hamdan Dagola tarafından yönetildiğini ve bu grupların Yemen'de savaşan Husilere karşı grup içinde yer aldığı iddia ediliyor. 

Wagner'in Sudan'daki asıl hedefi ise altın madenleri. Bu madenlerden çıkan altınların uçaklarla Rusya'ya taşındığı belirtiyor. Wagner buradaki askeri etkisi dışında aynı zamanda sosyal medya hesaplarının yönetilemsi konusunda da katkı sağlıyor. Bu da Wagner'İn bölgedeki gücünü arttıyor. 

Bölge gözlemcileri ABD'nin baskısının henüz Sudan yada Libya'da bir etkinin görülmediği görüşünde. Buna rağmen Suudi Arabistan ve BAE arasındaki Yemen üzerindeki ayrılıklar özellikle Sudan özelinde bir etkiyle karşıalşabileceği belirtilmekte. 
 

  • Kaynak: Ortadoğu Haber