Bosna Eski Müftüsü'nden tepki çeken Çin açıklaması

Bosna Hersek Cumhuriyeti'nin eski Başmüftüsü, Uygur etnik kökeninin Müslüman çoğunluğunun yaşadığı Sincan eyaletine gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Çin ile ilgili yaptığı açıklamalar kamuoyunda yankı uyandırdı. 
  • 22.01.2023, 10:38:01
  • Güncelleme: 1 hafta önce
Bosna Eski Müftüsü'nden tepki çeken Çin açıklaması Ceriç'in Çin'in terörle mücadeledeki rolüne ilişkin konuşmasına yönelik eleştiriler

Radio Free Europe'ta yer alan haberde, 4 ülkeden 30'dan fazla din adamı ve İslam aliminden oluşan bir heyetin Çinli yetkililer tarafından Sincan'a götürüldüğü ve burada Çin'de yaşayan Müslümanların durumu hakkında genel bilgiler verildiği kaydedildi. 

Çin'in Sincan bölgesine yapılan bu ziyaret sonrası açıklama yapan Bosna Hersek Cumhuriyeti'nin eski Başmüftüsü Mustafa Ceriç'in yaptığı açıklamalar gündem oldu. Mustafa Ceriç yaptığı açıklamada, Çin'in büyüyen küresel rolüne ve Sincan'da barış ve uyum için 'terörle' ve 'aşırılıkla' mücadele politikasına övgüde bulundu. 

Haberde, Ceriç'in sözlerinin, Çin'in Sincan'daki Uygurlara ve diğer Müslüman gruplara kötü muamelesini haklı çıkarma girişimlerini yansıttığı belirtildi. Haberde ayrıca, Ceriç'in bu açıklaması sonrası Bosna da dahil olmak üzere birçok karşı açıklamanın geldiğine de yer verilidi. 

Bosna Hersek Cumhuriyeti'nin eski Başmüftüsü Mustafa Ceriç'in ziyaretinin  Uluslararası İslam Toplulukları Konseyi ile işbirliği içinde gerçekleştiği belirtildi. Ceriç, 1999-2012 yılları arasında Bosna Müftülüğü görevini yürüttü.

Batılı raporlar, kurbanların ifadelerine ve istatistiksel verilere göre, Pekin'i kamplarda, çoğu Uygur olmak üzere en az bir milyon kişiyi alıkoymakla ve tutuklulara "zorla" kısırlaştırma, kürtaj ve ayrıca cinsel tecavüz uygulamakla suçluyor.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber